جی پی اس خودرو

مالیات نقل و انتقال خودرو به عهده کیست؟ + نحوه محاسبه آن

0 بازديد
1402/08/16
بررسی مالیات نقل و انتقال خودرو در بلاگ جی پی اس خودرو
کپی شد

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو یکی از چالش‌های پیش روی کسانی است که قصد خرید یا فروش یک خودروی دست دوم را دارند. در بسیاری از موارد بین خریدار و فروشنده این اختلاف به وجود می‌آید که مالیات نقل و انتقال خودرو به عهده کیست. ضمن اینکه اکثر افراد درباره نحوه محاسبه میزان مالیات اطلاعات چندانی ندارند. از این رو تصمیم گرفتیم در مقاله پیش روی‌تان یک بار برای همیشه به زبان ساده هر آنچه را که باید درباره مالیات نقل و انتقال خودرو بدانید، در اختیار شما قرار دهیم. اگر در آستانه خرید یا فروش خودرو دست دوم هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب کاربردی همراه ما باشید.

آشنایی با مالیات نقل و انتقال خودرو؛ مبلغی که صرف بودجه کشور می‌شود

به‌طور‌کلی برای خرید و فروش هر چیزی در کشور، باید مبلغی را تحت عنوان مالیات به دولت بپردازید. معامله خودرو، چه خودروهای داخلی و چه خارجی نیز از این قاعده مستثنی نیست. در واقع مالیات یکی از منابع کسب درآمد دولت است تا با دریافت آن، کسری بودجه را جبران کند و صرف هزینه‌های اداره کشور شود. به همین دلیل پرداخت هزینه مالیات به اندازه آنچه که به ازای قیمت جی پی اس ماشین می‌پردازید، برای رفاه و امنیت کشور ضروری است.

مالیات نقل و انتقال خودرو؛ سرمایه‌ای برای بودجه کشور

هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو به عهده کیست؟ خریدار یا فروشنده؟

در گذشته و تا قبل از سال 1401 افراد می‌توانستند مالیات خودرو را هنگام سند زدن و در محضر بپردازند. اما پس از آن با تغییر قوانین، مالیات باید قبل از شروع مراحل تعویض پلاک پرداخت شود. براساس قوانین جاری در کشور، پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو به عهده فروشنده است و فروشنده باید قبل از اینکه سند را به نام فرد خریدار بزند، خلافی و مالیات ماشین را پرداخت کند. در‌غیر‌این‌صورت اسم فروشنده در لیست بدهکاران مالیاتی قرار می‌گیرد.

فروشنده؛ پرداخت مالیان نقل و انتقال خودرو را انجام می‌دهد.

چه زمانی باید مالیات نقل و انتقال خودرو را بپردازید؟

تا قبل از فروردین سال 1401، خریداران و فروشندگان خودروهای دست دوم می‌توانستند فرایند پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو را تا زمان صدور سند در دفترخانه به تعویق بیاندازند اما از آن زمان به بعد قوانین جدیدی تصویب شد که براساس آن، باید مالیات قبل از تعویض پلاک و صدور برگ سبز خودرو پرداخت شود. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم که مالیات نقل و انتقال خودرو چگونه محاسبه می‌شود و چه عواملی در محاسبه آن تاثیر دارند.

عوامل موثر در محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر میزان مالیات نقل و انتقال که در نصب ردیاب خودرو نیز اهمیت دارد، توجه به مدل ماشین است. همچنین باید به سال ساخت وسیله نقلیه نیز توجه داشته باشید. بر این اساس هر چقدر که خودرو قدیمی‌تر باشد، هزینه کمتری را باید تحت عنوان مالیات بپردازید. به ازای گذشت 6 سال از ساخت خودرو، 10% به‌صورت سالانه و برای سال ششم به بعد 40% از مالیات کاهش پیدا می‌کند.

از‌این‌رو میزان مالیات همه خودروهای داخلی و خارجی که تولید آن‌ها به قبل از سال 1395 شمسی و 2016 میلادی برمی‌گردد، مشابه است. علاوه‌بر سال ساخت و نوع خودرو، قیمت آن نیز در محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو تاثیر دارد که در بخش بعد جزئیات بیشتری را در این باره می‌خوانید.

مدل ماشین؛ یکی از عوامل موثر بر مالیات نقل و انتقال خودرو

نحوه محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو

برای محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو باید در کتابچه ارزش‌گذاری خودروی سازمان مالیات مدل ماشین خود را پیدا کرده و با‌توجه‌به مواردی که در بخش قبل توضیح دادیم، مبلغ را محاسبه کنید. به‌طورکلی مبلغ مالیات برای خودروهای داخلی معادل یک درصد ارزش خودرو و برای خودروهای خارجی برابر با حداقل 2 درصد ارزش روز آن است. بر‌اساس قیمت ماشین، میزان مالیات نقل و انتقال در یکی از موارد زیر جای می‌گیرد:

  • خودرو تا سقف یک میلیارد تومان: معاف از مالیات
  • تا ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان: یک درصد
  • تا ۳ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان: ۲ درصد
  • تا ۴.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان: ۳ درصد
  • نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان: ۴ درصد

با این حال پلتفرم‌های بسیاری وجود دارند که میزان مالیات نقل و انتقال را به‌طوردقیقی محاسبه می‌کنند و احتمال خطای محاسبه دستی را به صفر می‌رسانند. این کار وظیفه فروشنده وسیله نقلیه است. به همین اندازه خریداران وسایل نقلیه باید بدانند که چگونه دستگاه شنود را پیدا کنیم و از عدم وجود دستگاه شنود در خودرو یا موتورسیکلت خریداری شده خود مطمئن شوند.

استفاده از پلتفرم‌های آنلاین؛ روشی برای محاسبه مالیات نقل و انتقال خودرو

پرداخت مالیات خودرو توسط فروشنده؛ یکی از نکات مهم در نقل و انتقال خودرو

در این مقاله توضیح دادیم که مالیات خودرو بر عهده کیست و چگونه محاسبه می‌شود. همچنین گفتیم بعد از پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو تعویض پلاک صورت می‌گیرد و به‌عنوان فروشنده نمی‌توانید و نباید این کار را به تعویق بیاندازید؛ زیرا در‌غیراین‌صورت به‌عنوان بدهکار مالیاتی شناخته خواهید شد.

با این حال اگر قصد خرید یک ماشین دست دوم را دارید، شما هم باید وظایفی را در برابر این دارایی ارزشمند جدیدتان انجام دهید و به اندازه پرداخت مالیات، خرید جی پی اس را جدی بگیرید؛ چرا که کوچک‌ترین سهل‌انگاری در حفظ امنیت خودرو می‌تواند به قیمت از دست رفتن همیشگی مالتان تمام شود. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی درباره مالیات نقل و انتقال خودرو دارید، در بخش نظرات با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی جی پی اس خودرو به اشتراک بگذارید. کارشناسان ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
امتیاز شما به این محتوا

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *