جی پی اس خودرو

هر آنچه درباره مراحل تعویض پلاک خودرو باید بدانید

695 بازديد
1401/07/19
Placeholder image
کپی شد

یک قدم تا مالکیت قانونی خودروی جدیدتان فاصله دارید! تعویض پلاک خودرو یا همان «فک پلاک» آخرین قدم، پیش تغییر کامل مالکیت یک خودرو است. اگر دفعه اول است که درگیر مراحل اداری تعویض پلاک خودرو می‌شوید، ممکن است همین حالا هم کمی سردرگم شده باشید؛ اما نگران نباشید. در این مقاله از وبلاگ جی پی اس خودرو، مراحل تعویض پلاک از 0 تا 100 را به شما معرفی می‌کنیم تا راهنمای جامعی برای قدم‌های بعدی خود در دست داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک ماشین را بشناسید

مهم‌ترین هدف از تعویض پلاک، دسترسی صحیح و سریع به هویت و اطلاعات صاحب خودرو است. این صفحه فلزی کوچک با ارائه اعداد و حروفی یکتا برای هر مالک، شناسنامه خودروی شما به‌شمار می‌آید. بنابراین پیش از آنکه به سراغ درخواست کارت خودرو یا خرید اکسسوری‌های امنیتی مانند ردیاب خودرو بروید، بهتر است مدارک مورد نیاز برای تعویض پلاک خودرو را آماده کنید.

مدارک تعویض پلاک خودرو برای فروشنده؛ این موارد را به خاطر بسپارید

برای تعویض پلاک خودرو حضور فروشنده الزامی نیست و امکان ارائه وکالت فک پلاک به خریدار نیز وجود دارد. با این حال اگر شما فروشنده خودرو هستید و مایلید هنگام تعویض پلاک حضور داشته باشید، علاوه‌بر مدارک هویتی مانند اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی، باید موارد زیر را نیز همراه خود داشته باشید.

 • اصل سند مالکیت خودرو
 • اصل سند فروش کارخانه سازنده
 • اصل بیمه‌نامه شخص ثالث، بیمه بدنه و کارت معاینه فنی
 • اصل کارت خودرو
 • رسید پرداخت عوارضی و خلافی خودرو
 • فیش پرداخت هزینه پلاک خودرو

در نظر داشته باشید که اگر انتخاب شما عدم حضور و ارائه وکالت فک پلاک به دیگری است، نماینده قانونی شما باید به همراه تمام مدارک هویتی خود حضور پیدا کند.

مدارک تعویض پلاک برای خریدار و فروشنده

مدارک مورد نیاز برای خریداران هنگام تعویض پلاک خودرو

خوشبختانه برای خریداران، جمع‌آوری مدارک کمی ساده‌تر است. اگر شما طرف خریدار معامله خودرو هستید، کافی است اصل کارت ملی هوشمند، اصل شناسنامه و مدارک احراز سکونت را در دست داشته باشید.

همچنین اگر خودتان نمی‌توانید در مراحل فک پلاک حضور پیدا کنید، نماینده قانونی شما می‌تواند این پروسه را با دردست‌داشتن مدارک هویتی خود به انجام برساند. پیشنهاد می‌کنیم اگر عدم حضور در پروسه انتقال پلاک را انتخاب کرده‌اید، با تهیه یک ردیاب آهنربایی از محل خودرو به‌صورت لحظه‌ای باخبر باشید و امنیت را به حداکثر برسانید. همچنین برخی از ردیاب‌های خودرو با امکان ضبط صدای داخل کابین، شما را از وقایع درحال انجام مطلع می‌کنند.

شماره‌گذاری خودرو در مراکز تعویض پلاک

مدارک احراز سکونت؛ مهم‌ترین مدرکی که خریداران باید داشته باشند

برای احراز سکونت محل زندگی خود، چندین مدرک مختلف می‌تواند شما را همراهی کند. پیشنهاد می‌کنیم لیست زیر را به‌دقت مطالعه کنید و پس از خرید یک جی پی اس همراه برای خودروی جدیدتان، به سراغ فراهم‌کردن یکی از گزینه‌های زیر برای فک پلاک باشید.

 • سند مالکیت واحد مسکونی یا جواز کسب معتبر به نام خریدار خودرو+یک فیش آب/برق/گاز
 • سند مالکیت واحد مسکونی به نام خریدار خودرو+کد رهگیری و تاییدیه از سازمان املاک و مستغلات کشور
 • سند مالکیت واحد مسکونی (استیجاری-ملکی) به نام پدر یا مادر خریدار خودرو
 • گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان خریدار خودرو+ذکر آدرس محل سکونت والدین مورد تایید آموزش و پرورش
 • مبایعه‌نامه منزل مسکونی مربوط به زمین‌های اوقافی/روستایی با تایید شورای محل
 • معرفی‌نامه از اداره محل خدمت (ویژه کارکنان دولت و نیروهای مسلح)+آدرس محل سکونت کارکنان مذکور و تایید توسط واحد مربوطه

همچنین درنظر داشته باشید که اگر برای شماره‌گذاری خودروی وارداتی اقدام می‌کنید، علاوه‌بر مدارک گفته‌شده، به مهر و امضای افسران بازدیدکننده و مدارک مبنی بر مفاصا حساب دیوان دولتی نیز احتیاج خواهید داشت.

نگاهی کامل به مراحل تعویض پلاک خودرو

اگر مدارک شما کامل است و تمامی آنچه تا این قسمت از مطلب برایتان لیست کردیم را جمع‌آورده کرده‌اید، بهتر است به سراغ آشنایی با مراحل تعویض پلاک خودرو برویم. از راهنمای زیر می‌توانید گام‌به‌گام با پروسه تعویض پلاک خودرو آشنا شوید.

 • وارد سایت nobatdehi.epolice.ir شده و نوبت تعویض پلاک دریافت کنید.
 • در تاریخ معین‌شده، به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید.
 • مدارک خود را به کارشناسان و مسئولین حقوقی مرکز تحویل دهید.
 • گواهی بازدید فنی خودرو را به افسر راهنمایی و رانندگی تحویل دهید.
 • برگه تایید معاینه فنی خودروی خود را دریافت کنید.
 • هزینه تعویض پلاک را به‌کمک یک کارت عابربانک بپردازید.

پس از پرداخت هزینه، پلاک قدیمی فک و پلاک جدید شما نصب می‌شود. اگر مایلید تمامی این مراحل زیر نظر شما و بدون کوچک‌ترین خطا و خطری پیش رود، به فکر خرید ردیاب خودرو باشید. حتی ارزانترین ردیاب خودرو نیز می‌تواند بیشترین میزان خطر را از شما و اموالتان دور نگه دارد.

 آشنایی با مراحل نوبت‌دهی و تعویض پلاک خودرو

هزینه تعویض پلاک به عهده کیست؟

هزینه‌ای که برای تعویض پلاک پرداخت می‌شود، به دو دسته دستمزد پیمانکار و مالیات تعویض پلاک تقسیم می‌شود. پرداخت این هزینه تماما با مالک خودرو است؛ یعنی فردی که پلاک به نام او بوده و درحال فروش خودرو است.

با این حال باید در نظر داشته باشید که در بسیاری از مراکز تعویض پلاک، پیمانکاران به دریافت هزینه نقدی جداگانه‌ای در انتهای مراحل تعویض پلاک اقدام می‌کنند. این هزینه نقدی غیرقانونی است و نباید زیر بار پرداخت آن بروید. پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از بروز مشکلات مشابه، به مراکز تعویض پلاک معتبر و خوش‌نام، مانند تعویض پلاک میثم مراجعه کنید. کافی است هنگام تعیین وقت تعویض پلاک از سایت نوبتدهی، نام این مرکز را جستجو کرده و تاریخ مراجعه را انتخاب کنید.

خیابان رو به روی مرکز تعویض پلاک میثم

پاسخ به چند سوال رایج درباره مراحل تعویض پلاک

تا این بخش از مقاله جی پی اس خودرو با مدارک و مراحل تعویض پلاک به‌صورت کامل آشنا شدیم. در ادامه، چند نمونه از سوالات رایج درباره تعویض پلاک را پاسخ خواهیم داد که این مطلب راهنمای کاملی از تعویض پلاک برای شما همراهان همیشگی GPS خودرو باشد.

آیا امکان انتخاب عبارت پلاک وجود دارد؟

متاسفانه امکان انتخاب عبارت پلاک خودرو یا حتی انتخاب زوج/فرد بودن آن نیز برای شما فراهم نیست. تمامی پروسه ارائه پلاک اتفاقی صورت می‌گیرد و بهتر است از افراد سودجویی که در ازای دریافت هزینه، وعده انتخاب عبارت پلاک را به شما می‌دهند، دوری کنید. همچنین دریافت پلاک تهران یا شهرستان، به محل سکونت شما بستگی دارد. در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان برای دریافت پلاک یک شهر خاص، آدرس سکونت اشتباهی وارد نکنید؛ چرا که برای دریافت پلاک به مشکلات زیادی برخواهید خورد.

آیا تعویض پلاک خودرو بدون داشتن کارت خودرو ممکن است؟

برای تعویض پلاک خودرو، نیازی به کارت ماشین ندارید. بنابراین کافی است برگه سبز خودرو، بیمه‌نامه و سند مالکیت خودرو را در دست داشته باشید تا فرآیند تعویض پلاک خودرو برای شما آغاز شود.

 برگه سبز خودرو و سند مالکیت ماشین

آیا امکان انتقال شماره پلاک خودرو وجود دارد؟

باید در نظر داشته باشید که شماره پلاک خودرو، یک عبارت منحصربه‌فرد برای هر راننده است. متاسفانه بر همین اساس، امکان انتقال شماره پلاک خودرو به همسر، فرزند یا حتی پدر و مادر وجود ندارد.

کلام آخر؛ تعویض پلاک چقدر طول می‌کشد؟

در این مطلب از وبلاگ جی پی اس خودرو راهنمای جامعی از مراحل تعویض پلاک به شما ارائه دادیم. به‌طور معمول تمامی فرآیند تعویض پلاک و شماره‌گذاری، کم‌تر از 48 ساعت انجام می‌شود. با این حال درصورت نقص مدارک یا مغایرت اطلاعات شما، این زمان می‌تواند طولانی‌تر باشد.

آیا شما هم می‌توانید نکته‌ای برای کامل‌ترشدن این مطلب، اضافه کنید؟ از شما دعوت می‌کنیم نظرات و نکاتتان را درباره این مطلب با ما درمیان بگذارید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
امتیاز شما به این محتوا

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *