جی پی اس خودرو

آشنایی با تفاوت سند خودرو با برگ سبز

724 بازديد
1401/05/18
تفاوت سند خودرو با برگ سبز
کپی شد

برخی از افراد به‌اشتباه تصور می‌کنند که خرید خودرو، همه راهی است که باید برای داشتن ماشین مورد علاقه‌شان طی کنند. اما شما زمانی صاحب خودرو هستید که سند آن به نامتان باشد. اما سوال این است که سند خودرو چیست؟ آیا سند رسمی خودرو و برگ سبز یکسان هستند؟ در این مقاله به‌طور کامل به تفاوت سند خودرو با برگ سبز پرداخته و هر کدام را جداگانه توضیح داده‌ایم. همچنین درباره انتقال سند خودرو و مراحل انجام این کار مواردی را بیان می‌کنیم.

برگ سبز خودرو چیست؟ یکی از مهم‌ترین اسناد مربوط به وسایل‌نقلیه

برای انجام نقل و انتقالات خودرو، با دو نوع مالکیت مجزا مواجه هستید؛ مورد اول برگ سبز خودرو و مورد دوم سند رسمی. موضوع اصلی این‌جاست که برگ سبز خودرو، فقط مالکیت پلاک و سند رسمی نیز مالکیت خودرو را نشان می‌دهد. شما باید بعد از تنظیم قرارداد خودرو، به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید تا اصالت اتومبیل و هویت مالک آن توسط پلیس راهور تایید شود. پس از گذراندن کلیه این مراحل، برگ سبز خودرو به‌عنوان یکی از اسناد رسمی مربوط به ماشین، از سوی پلیس راهور صادر خواهد شد.

پیشنهاد می‌کنیم پس از دریافت برگه سبز خودرو، در همان گام‌های ابتدایی به فکر حفظ امنیت آن نیز باشید. از آنجا که طی سال‌های اخیر آمار سرقت خودرو به شدت افزایش داشته است، نصب ردیاب خودرو را به‌عنوان بهترین سیستم امنیتی ماشین به شما عزیزان توصیه می‌کنیم. چراکه سایر روش‌ها و سیستم‌هایی که برای افزایش امنیت خودرو به‌کار می‌روند، هیچ کدام تضمینی برای جلوگیری از سرقت اتومبیل نخواهند بود.

برگ سبز یکی از مهم‌ترین مدارک خودرو

استعلام برگ سبز خودرو از ناجا با مراجعه به مراکز پلیس ۱۰+

بهتر است که هنگام خرید ماشین، برگ سبز اصلی خودرو را از فروشنده درخواست کنید. سپس کد vin روی برگ سبز را با کد درج شده روی کارت ماشین تطبیق دهید. وجود نداشتن تفاوت بین این دو کد، نشان‌دهنده اصل بودن برگ سبز ماشین است. در روش دوم، می‌توانید با مراجعه به پلیس +10 یا پلیس راهور استان مربوطه، برای استعلام برگ سبز خودرو اقدام کنید.

با این وجود، هیچ راه تضمینی برای استعلام برگ سبز وجود ندارد. تنها راه برای اینکه مطمئن شوید شما صاحب اصلی خودرو هستید، استعلام سند رسمی خودرو است؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که پس از اتمام مراحل تعویض پلاک و انتقال سند خودرو، حتما برای استعلام سند وسیله‌نقلیه اقدام کنید تا از درستی مراحل انجام کار، اطمینان حاصل شود.

تفاوتی ندارد که خودرو صفر یا کارکرده باشد؛ قطعا شما وقت و هزینه چشمگیری را صرف خرید آن می‌کنید. هر شخصی با توجه به شرایط خودش، مبلغ قابل‌توجهی را برای خرید خودرو پرداخت می‌کند. در نتیجه منطقی است که بخواهید برای امنیت ماشینتان نگران شوید. پس از خرید نهایی خودرو و انجام همه مراحل، ما کمک می‌کنیم که انواع ردیاب خودرو را شناخته و بهترین ردیاب را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.

مراجعه به پلیس ۱۰+ برای اخذ برگه سبز خودرو

تفاوت سند خودرو با برگ سبز؛ دو سند معتبر با دو کاربرد مختلف

امروزه دانستن تفاوت برگ سبز خودرو و سند رسمی، به یکی از دغدغه‌های عمده مردم تبدیل شده است. چرا که عده‌ای برگ سبز را برای مالکیت خودرو کافی می‌دانند و عده‌ای هم معتقدند که سند رسمی حتما باید در دفاتر اسناد رسمی ثبت شود. اما تفاوت سند خودرو با برگ سبز چیست؟ اولین تفاوت در این است که سند رسمی خودرو در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده و برگ سبز ماشین از سوی نیروی انتظامی صادر می‌شود.

برگ سبز خودرو فقط مالکیت پلاک را نشان می‌دهد و لزوما به‌معنای مالکیت خودرو نخواهد بود. طی سال‌های اخیر، اختلاف‌های متعدد میان نیروی انتظامی و دفاتر ثبت اسناد رسمی، مردم را در دو‌راهی سختی قرار داده بود. اما در سال 1400، دادستان کل کشور اعلام کرد که از این پس برگ سبز خودرو مساوی با سند رسمی مالکیت خودرو بوده و دیگر نیازی نیست که سند رسمی به‌طور مجزا در دفترخانه‌ها تنظیم شود. در این صورت فقط لازم است که مطمئن شوید برای خرید ماشین چه مدارکی لازم است و با همراه داشتن همه مدارک مربوطه، برای خرید اقدام کنید.

نیروی انتظامی برگ سبز خودرو را تنظیم می‌کند

برگ سبز یا سند خودرو، عاملی برای تضمین امنیت ماشین محسوب نمی‌شود

هر شخصی در هر جایگاه اجتماعی و اوضاع مالی، قطعا هزینه قابل توجهی را برای خرید خودرو مورد نظرش صرف می‌کند. در نتیجه، نمی‌توان از حفظ امنیت و جلوگیری از سرقت خودرو چشم‌پوشی کرد. بهتر است که بلافاصله پس از خرید ماشین، برای نصب سیستم‌های امنیتی مانند دزدگیر، قفل فرمان و پدال، دزدگیر جی پی اس، قفل رینگ و سایر موارد ضروری اقدام کنید. تیم مشاوران ما در جی پی اس خودرو، به شما کمک می‌کنند که سیستم‌های امنیتی متناسب با ماشین‌تان را به‌راحتی تهیه کنید. برای دریافت مشاوره فقط کافی است که از طریق شماره‌های درج شده در پایین صفحه، با ما تماس بگیرید.

پس از خرید خودروی صفر و دریافت برگ سبز، نکات زیر را رعایت کنید

هنگام خرید خودروی صفر لازم است که حساسیت قابل توجهی به‌خرج دهید؛ چرا که شما زمان فراوانی را صرف پس‌انداز برای خرید اتومبیل کرده‌اید و فقط کمی بی‌دقتی ممکن است خسارت‌های سنگینی برایتان به‌همراه داشته باشد. در هنگام انتخاب خودروی مورد نظرتان باید به چند نکته بسیار مهم توجه کنید. در ادامه برخی از نکات مهم در خرید خودرو صفر و انتخاب از بین خودروهای متعدد را برای شما آورده‌ایم.

  • توجه به میزان سوخت خودرو و بررسی مشخصات فنی آن مانند موتور، گیربکس و سیستم تعلیق.
  • حتما پیش از خرید، با خودروی مورد نظر رانندگی کنید. فقط به گفته‌ها و بازار گرمی فروشندگان اکتفا نکنید؛ زیرا معمولا در تکنیک‌های فروش، بسیاری از معایب خودرو به مشتری گفته نمی‌شود.
  • داخلی یا خارجی بودن خودرو را معیار اصلی قرار ندهید. اکثر افراد بر این باورند که خودروهای خارجی در هر صورت کیفیت بالایی دارند. اما برخلاف تصور عموم، کیفیت قطعات بسیاری از خودروهای خارجی مانند بیشتر خودروهای چینی، پایین است. به همین دلیل، حتی در سال‌های اولیه کار خودرو، هزینه فراوانی را متحمل خواهید شد.
  • وجود قطعات خودرو در بازار را بررسی کنید. همچنین درباره رنج قیمت قطعات خودروی مربوطه اطلاعات کسب کرده و سپس برای خرید تصمیم‌گیری کنید.
  • پیش از خرید خودرو، از شرایط خرید و نحوه پرداخت هزینه آن اطمینان حاصل کنید.

همچنین،‌ پیش از امضای قرارداد، از شرایط قرارداد و کلمات فنی و تخصصی به‌کار‌رفته در آن مطلع شوید. ممکن است برخی کلمات به‌کار‌رفته در قرارداد برای شما نامفهوم باشد. به‌هیچ‌وجه از کنار آن‌ها بی‌تفاوت عبور نکنید.

با خرید ردیاب‌ از جی پی اس خودرو امنیت ماشینتان را تضمین کنید

در این مقاله نکات مربوط به برگ سبز، سند رسمی، امنیت خودرو و تفاوت سند خودرو با برگ سبز را در اختیار شما قرار دادیم. به‌طور خلاصه، لازم است که پیش از تصمیم‌گیری نهایی برای خرید خودرو کارکرده یا صفر، اطلاعات کافی درباره شرایط قرارداد، نحوه انتقال سند و مدارک مورد نیاز به‌دست آورید. پیشنهاد می‌کنیم که برای تضمین امنیت خودروی خود در مقابل سارقان،‌ از ردیاب‌های پیشرفته جی پی اس خودرو استفاده کنید. همچنین، در‌صورت تمایل تجربیات ارزشمندتان درباره دریافت برگ سبز را در قالب کامنت با سایر خوانندگان به‌اشتراک بگذارید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
امتیاز شما به این محتوا

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *