جی پی اس خودرو

علت لرزش ماشین در سرعت بالا چیست؟

6975 بازديد
1401/10/13
لرزش ماشین در سرعت بالا در سایت جی پی اس خودرو
کپی شد

وقتی ماشین در حال حرکت است، بخش‌های متحرک موتور در حال چرخش و فعالیت هستند. قسمت‌هایی مثل چرخ‌دنده‌های گیربکس، میل گاردان و بقیه قطعه‌ها به‌طور مداوم می‌چرخند و همین باعث ایجاد تکان و لرزش در خودرو می‌شود. این لرزش‌ها به‌طور طبیعی شدید نیستند و چندان حس نمی‌شوند، اما گاهی اوضاع غیرطبیعی به نظر می‌رسد. این‌طور مواقع ماشین لرزش‌های شدیدی دارد و آرامش راننده و سرنشین‌ها را مختل می‌کند؛ بنابراین باید ریشه مشکل را پیدا کنید و برای حل آن دست به کار شوید. در این مطلب دلایل لرزش ماشین در سرعت بالا را بررسی می‌کنیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

ایراد در ترمزها؛ علت لرزش ماشین در سرعت 80 به بالا

برخی افراد به حفظ امنیت خودرو اهمیت بسیاری می‌دهند. آن‌ها به این منظور انواع ابزارهای حفاظتی مثل ردیاب خودرو و دزدگیر را تهیه می‌کنند. اما آن‌طور که باید و شاید به وضعیت قطعه‌ها و حفظ سلامت ماشین اهمیت نمی‌دهند. در واقع هم امنیت خودرو و هم مراقبت از قطعه‌ها به یک اندازه مهم هستند و باید جدی گرفته شوند.

مثلا عده‌ای لرزش ماشین در سرعت بالا و هنگام ترمز گرفتن را جدی نمی‌گیرند. در حالی که ممکن است دیسک خودرو آسیب دیده یا تاب برداشته باشد. لنت ترمز در اثر ترمز گرفتن‌های مداوم از بین می‌رود. در نتیجه لنت روی دیسک اصطکاک ایجاد می‌کند و باعث ایجاد گرما می‌شود. این گرمای ایجادشده در نهایت به تاب برداشتن لنت‌ها می‌انجامد. همین باعث می‌شود که در سرعت بالا و هنگام ترمز گرفتن لرزش شدیدی حس کنید. در این مواقع برای تعمیر دیسک آسیب دیده باید خودرو را نزد یک تعمیرکار ببرید و مشکل را حل کنید.

مشکل در لاستیک؛ شایع‌ترین علت لرزش ماشین در سرعت بالای 120

اگر لاستیک‌ها به هر دلیلی دچار مشکل باشند، ماشین در سرعت بالا دچار لرزش می‌شود و راننده و سرنشین‌ها را اذیت می‌کند. وجود مشکلات زیر در لاستیک باعث لرزش خودرو می‌شود:

  • بالانس نبودن لاستیک‌ها عامل لرزش خودرو در سرعت بالا است. برای اطمینان از این موضوع آج لاستیک را بررسی کنید. اگر آج در برخی نقاط صاف شده باشد، نشانی از بالانس نبودن لاستیک‌ها است.
  • لاستیک کم‌باد سبب لرزش ماشین در سرعت‌ بالا می‌شود. اگر آج‌ها صاف نشده باشند باید علت لرزش ماشین در سرعت بالای 120 را در کم‌باد بودن لاستیک‌ها جستجو کنید.
  • جاده‌ها پر از چاله و دست‌انداز هستند. این دست‌اندازها به مرور زمان باعث می‌شوند شکل کروی و متعادل لاستیک‌ها از دست بروند. وجود ناهمواری در لاستیک علت لرزش ماشین در سرعت بالا خواهد بود.
  • وجود آسیب در رینگ‌ها هم می‌تواند علت لرزش اتاق پژو 405 و سایر خودروها باشد. رانندگی بد و با سرعت زیاد، پریدن از روی سرعت‌گیرها و افتادن درون دست‌اندازها به رینگ‌ها صدمه می‌زند و آن‌ها را خم می‌کند. در نتیجه خرابی رینگ باعث لرزش ماشین در سرعت بالا می‌شود.  

اگر با لرزش ماشین مواجه شدید لاستیک‌ها را از هر نظر بررسی کنید و به‌دنبال حل مشکل آن‌ها باشید. در مرحله بعدی نیز برای تامین امنیت خودرو و لاستیک‌ها اقدام به نصب و خرید جی پی اس کوچک و همچنین قفل رینگ کنید.

بررسی لاستیک‌ها برای جلوگیری از لرزش ماشین

اشکال در سیستم تعلیق؛ علت لرزش فرمان در سرعت 80 تا 100

گاهی اوقات لرزش فرمان در سرعت 80 تا 100 یا سرعت بالاتر هنگام رانندگی  توجه شما را جلب می‌کند. در چنین مواردی باید به وجود مشکل در سیستم تعلیق خودرو شک کنید. امکان دارد کمک‌فنر، بلبرینگ، اتصال‌های توپی یا پایه خودرو دچار آسیب شده باشند. به هر حال این نشانه را جدی بگیرید و هرچه زودتر خودرو را به یک تعمیرکار حرفه‌ای نشان دهید. به‌علاوه، پس از تعمیر خودرو می‌توانید از تعمیرکار در مورد انواع ردیاب آهنربایی مشورت بگیرید و برای تامین امنیت ماشین دنبال خرید و نصب آن باشید. 

لرزش فرمان هنگام رانندگی در سرعت بالا 

شمع‌های معیوب؛ علت لرزش خودرو هنگام گاز دادن

راننده باید تا حدودی با نشانه‌های خرابی قطعه‌های مختلف خودرو آشنا باشد و علائم خرابی استپر موتور یا باتری و شمع‌ها را بشناسد. مثلا علت لرزش خودرو هنگام گاز دادن می‌تواند خرابی شمع‌ها باشد. اگر به محض گاز دادن ماشین تکان می‌خورد یا می‌لرزد، باید فورا شمع‌ها را بررسی کنید. شاید شمع‌ها دیگر توان تولید جرقه کافی برای موتور را نداشته باشند. ممکن است پس از چک کردن شمع‌ها متوجه وجود مشکل خاصی نشوید. با این حال این موضوع را به دست فراموشی نسپارید و سیم‌های شمع را هم بررسی کنید. ممکن است سیم‌ها درست وصل نشده باشند یا موقع تعویض آن‌ها فرا رسیده باشد. 

سطح کم مایع گیربکس؛ علت انتقال لرزش موتور به اتاق

مشکلات خودرو، خود را با نشانه‌های مختلف نمایان می‌کنند. مثلا ایراد در باتری می‌تواند علت روشن نشدن ماشین در هوای سرد باشد. یا وجود مشکل در گیربکس، خود را با لرزش ماشین در سرعت بالا نشان دهد. به‌طورکلی اگر با افزایش سرعت لرزش خودرو شما هم بیشتر می‌شود، به کاهش سطح مایع گیربکس شک کنید. بهتر است این نشانه را جدی بگیرید؛ چرا که رانندگی طولانی‌مدت با این شرایط به گیربکس ماشین شما آسیب جدی می‌زند.

به‌علاوه اگر لرزش ماشین در سرعت بالا با صدای بلند همراه باشد، باید حتما گیربکس یا قطار محرک را مورد بررسی قرار دهید.

لرزش ماشین در سرعت بالا به‌دلیل مشکل گیربکس 

فرسودگی در محور یا سایر قطعه‌ها؛ علت لرزش ماشین در سرعت بالا

گاهی یک تصادف باعث وجود خمیدگی در محور ماشین می‌شود. از طرفی در برخی موارد اتصالات خودرو، محور خودرو یا  CV ماشین دچار فرسودگی هستند. همه این‌ها می‌توانند علت لرزش ماشین در سرعت بالا باشند؛ بنابراین اگر با این مشکل مواجه شدید، حتما قطعه‌های مختلف را از نظر فرسودگی مورد بررسی قرار دهید.

پایه موتور خراب و فرسوده؛ علت لرزش ماشین در حالت درجا و ایستاده

برخی مواقع لرزش ماشین فقط در سرعت بالا حس نمی‌شود. اینطور وقت‌ها شما لرزش را در حال ایستاده هم حس می‌کنید. اگر چنین حالتی برای خودرو شما پیش آمد، به خرابی پایه موتور شک کنید. اگر پایه موتور خراب باشد، موتور در حالت فعالیت می‌لرزد؛ بنابراین کاپوت را بالا بزنید و نگاهی به وضعیت موتور بیندازید. اگر لرزش موتور و پایه آن را حس کردید، ماشین را نزد یک تعمیرکار ببرید. اگر سهل‌انگاری کنید، مشکلات پیچیده‌تری برای اتومبیل شما پیش خواهد آمد.

خراب بودن پایه موتور؛ یکی از دلایل لرزش ماشین 

دلایل لرزش ماشین در سرعت بالا در سایت جی پی اس خودرو

لرزش ماشین در سرعت بالا دلایل مختلفی دارد. در این مطلب سعی کردیم در مورد همه دلایل لرزش خودرو به‌طور کامل و مفصل توضیح دهیم. شما هم بهتر است تک‌تک نشانه‌ها را به‌طور جداگانه بررسی کنید تا مشکل خودرو را حدس بزنید. خراب بودن پایه موتور، فرسودگی در محور یا سایر قطعه‌ها، شمع‌های معیوب و اشکال در سیستم تعلیق ازجمله دلایل لرزش ماشین‌ها در سرعت بالا هستند. همچنین ایراد ترمزها نیز یکی از دلایل شایع لرزش ماشین‌ها در سرعت‌ 80 به بالا محسوب می‌شود. 

ما به شما توصیه می‌کنیم حتما ماشین را به یک تعمیرکار حرفه‌ای نشان دهید. بی‌توجهی به لرزش ماشین در سرعت بالا و نادیده گرفتن آن، می‌تواند در آینده مشکلات بزرگ‌تر و جبران‌ناپذیری برای خودرو ایجاد کند. پس هرچه زودتر برای حل این مشکل دست به‌کار شوید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
4 از 53 رای

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *