جی پی اس خودرو

بیمه سرقت خودرو؛ شرایط و میزان پرداخت خسارت

0 بازديد
1402/08/27
بررسی بیمه سرقت خودرو در بلاگ جی پی اس خودرو
کپی شد

تورم و گرانی قیمت خودرو از یک طرف و سیستم‌های ضدسرقت نه چندان قابل اطمینان خودروهای ایرانی از طرف دیگر، باعث شده است که روز‌به‌روز آمار سرقت خودرو افزایش یابد. به همین دلیل اصلا بعید نیست که مالکان خودرو مدام دغدغه و نگرانی دزدیده شدن این دارایی ارزشمند را داشته باشند. بیمه سرقت خودرو با هدف برطرف کردن این نگرانی به وجود آمده است. در ادامه مطلب به این موضوع می‌پردازیم که این نوع بیمه، چه مواردی را پوشش می‌دهد و سقف پرداخت خسارت چقدر است. از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با انواع بیمه بدنه سرقت خودرو بر اساس سقف پوشش‌دهی خسارت

اگر برای دریافت بیمه سرقت ماشین اقدام کنید، دو گزینه پیش روی شماست: بیمه بدنه سرقت کلی و سرقت جزئی که دومی تحت عنوان بیمه درجای خودرو نیز شناخته می‌شود. سقف پوشش‌دهی این دو بیمه و همچنین مبلغی که باید ماهانه بابت هر کدام بپردازید، متفاوت است. با این حال حتی با وجود تهیه هر کدام از این انواع بیمه، توصیه می‌کنیم اهمیت خرید gps خودرو را دست کم نگیرید. در ادامه بیشتر با این دو مدل بیمه بدنه و سرقت خودرو آشنا می‌شوید.

بیمه بدنه سرقت کلی چیست؟

سرقت کلی به مواردی گفته می‌شود که خودرو از محل پارک به مقصد نامعلومی منتقل شده باشد. در این حالت حتی اگر خودرو به کمک جی پی اس آهنربایی پیدا شود و صرفا وسایل داخل آن به سرقت رفته باشد، باز هم به‌عنوان سرقت کلی گزارش داده خواهد شد. در صورت سرقت خودرو بیمه بدنه و شرکت بیمه مربوطه متعهد به پرداخت خسارت خودروی به سرقت رفته است و پرداخت مبلغ با‌توجه‌به سقف تعهدات قرارداد انجام می‌شود. معمولا در حالتی که خودرو را بیمه سرقت کلی کرده باشید، می‌توانید حدودا 80 درصد از قیمت کلی ماشین در روز سرقت را به‌عنوان خسارت از شرکت بیمه دریافت کنید.

بیمه سرقت کلی خودرو؛ بیمه‌ای که برای جابه‌جایی ماشین در نظر گرفته می‌شود.

سرقت درجا در بیمه بدنه چیست؟

همیشه هم سارقان خود خودرو را موردهدف قرار نمی‌دهند و احتمال اینکه قطعات آن را باز کرده و به سرقت ببرند، وجود دارد. در این شرایط پاسخ این سوال که قفل فرمان بهتر است یا قفل پدال اهمیت چندانی ندارد و در عوض وجود یک سیستم ردیاب کافی است تا به محض باز شدن درب ماشین پیام هشداری برای شما ارسال شود. بر این اساس سرقت درجای قطعات در بیمه بدنه به حالتی گفته می‌شود که قطعات ماشین از جمله رینگ، لاستیک، زاپاس، سیستم صوتی، کامپیوتر ماشین و دیگر متعلقات آن دزدیده شود؛ بدون اینکه خودرو به محل دیگری انتقال یافته و جابه‌جا شده باشد.

در سرقت درجا میزان مبلغی که شرکت بیمه‌گر به‌عنوان خسارت می‌پردازد، به نوع شرکت و سقف پرداخت خسارت آن بستگی دارد. بعضی از شرکت‌های بیمه سقفی معادل 10 درصد ارزش خودرو را به‌عنوان خسارت پرداختی سرقت درجا در نظر می‌گیرند که 2 درصد از این میزان برای خسارت مربوط به لوازم صوتی و 8 درصد مابقی برای سرقت رینگ و لاستیک پرداخت می‌گردد.

سرقت درجای خودرو؛ روشی از دزدی قطعات ماشین

شرایط پرداخت بیمه سرقت خودرو؛ چگونه و چقدر می‌توانید از بیمه‌گر خسارت بگیرید؟

در‌صورتی‌که خودروی شما مورد‌هدف سارقان قرار گرفت و دزدیده شد، باید 2 بار در یک بازه زمانی 45 روزه آگهی سرقت ماشین را در نشریات کثیرالانتشار منتشر کنید. اگر در این 45 روز ماشین مسروقه پیدا نشود، خودرو به نام شرکت بیمه‌کننده منتقل شده و شرکت موظف به پرداخت بیمه دزدی ماشین براساس سقف تعهدات قرارداد خواهد بود.

معمولا بیمه‌گر 80 درصد مبلغ روز ماشین را باید به‌عنوان خسارت به شما بپردازد اما در‌صورتی‌که قبل از سرقت خودرو، از خسارت بیمه بدنه استفاده کرده باشید، سقف خسارت تا 70 درصد کاهش پیدا می‌کند و 20 تا 30 درصد مابقی به‌عنوان فرانشیز به عهده مالک خودرو خواهد بود. برای مثال اگر قیمت خودروی شما 1 میلیارد باشد، بیمه‌گر صرفا 800 میلیون تومان بابت خسارت سرقت خودرو به شما می‌پردازد. با‌توجه‌به اینکه از کار انداختن جی پی اس خودرو کار چندان ساده‌ای نیست، شما می‌توانید با نصب این دستگاه‌ها روی ماشین به جای اینکه 45 روز منتظر دریافت خسارت از طرف شرکت بیمه باشید، ظرف کمتر از 45 دقیقه خودروی به سرقت رفته خود را پیدا کنید.

۸۰ درصد ارزش خودرو؛ سقف پوشش بیمه‌ای ماشین

با تهیه ردیاب خودرو از سرقت جلوگیری کنید؛ پیشگیری یا درمان؟

بیمه بدنه موتورسیکلت سرقت را کاهش نمی‌دهد و هیچ نوع بیمه دیگری نمی‌تواند جلوی دزدیده شدن ماشین را بگیرد. در واقع انواع بیمه‌های خودرو صرفا برای مواردی کاربرد دارند که این دارایی دزدیده شده و حال می‌توانند خسارت سرقت را به شما برگردانند. در مقابل اگر یک دستگاه جی پی اس روی ماشین نصب کرده باشید، می‌توانید از سرقت خودرو پیشگیری کنید و نیازی به استفاده از بیمه سرقت خودرو نیز نخواهید داشت.

دستگاه‌های ردیاب علاوه‌بر تضمین امنیت ماشین، قابلیت‌‌های متعددی دارند. برای مثال می‌توانید با وجود این ابزارها روی خودرو مدام محدوده سرعت و رفتار رانندگی را تحت نظر داشته باشید و به ایراداتی مانند علت سفت شدن فرمان هیدرولیک پی ببرید. همه این اطلاعات به‌علاوه اطلاعاتی مثل مراحل تعویض پلاک خودرو را در بلاگ جی پی اس خودرو مطالعه کنید. 

نصب جی پی اس؛ راهکاری برای افزایش امنیت خودرو

نصب جی پی اس و بیمه سرقت خودرو؛ ترکیب برنده کابوس سارقان!

در این مقاله توضیح دادیم که بیمه سرقت خودرو چیست و سرقت درجا بیمه بدنه و سرقت کلی هر کدام چه مواردی را پوشش می‌دهند. همچنین گفتیم بیمه سرقت صرفا بعد از رخ دادن چنین اتفاقات تلخی کاربرد دارد؛ در حالی که جی پی اس جلوی بروز این اتفاقات را می‌گیرد. شما می‌توانید انواع ردیاب را با کیفیت بالا و قیمت مناسب از فروشگاه جی پی اس خودرو سفارش دهید و همین امروز امنیت خودرو را تضمین کنید. در پایان اگر سوالی در این باره دارید، در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
5 از 1 رای

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *