جی پی اس خودرو

نویگیشن چیست و چه تفاوتی با جی پی اس دارد؟

11360 بازديد
1398/11/27
نویگیشن چیست
کپی شد

در هنگام ورود به یک عرصه تخصصی با اصطلاحات زیادی مواجه می شویم. اصطلاحاتی که بسیار شبیه به هم هستند. این وضعیت خصوصا در حوزه وسایل امنیتی بسیار زیاد اتفاق می افتد. در این مقاله قصد داریم به دو اصطلاح نزدیک نویگیشن و جی پی اس بپردازیم. پیشنهاد می کنیم اگر کنجکاو هستید تا معنی نویگیشن خودرو و تفاوت آن با جی پی اس را بدانید در ادامه همراه جی پی اس خودرو باشید.

جی پی اس چیست؟

بهترین راه حل درک یک اصطلاح مراجعه به تعریف آن است. پیش از اینکه به نویگیشن خودرو بپردازیم، بهتر است با جی پی اس آشنا شویم. از زمان های بسیار قدیم بشر در پی راهی برای اطلاع از وضعیت زمانی و مکانی اشیاء و اشخاص بود. در دهه 80 میلادی و با ارسال ماهواره به فضا این رویا رنگ واقعیت به خود گرفت. اگرچه در سال های ابتدایی جی پی اس مختص صنایع نظامی بود. اما به تدریج فناوری ردیابی وارد سایر صنایع شد. در سال های اخیر روند صعودی خرید جی پی اس خودرو نشان از کاربردی بودن این فناوری در تامین امنیت خودروها دارد.

جی پی اس و نویگیشن چه تفاوتی با هم دارند

جی پی اس یا سیستم موقعیت یابی جهانی به کمک ماهواره های در حال گردش به دور زمین می تواند موقعیت دقیق یک فرد یا شی را تعیین کند. سیگنال های ارسالی و دریافتی به ماهواره در 12 ایستگاه زمینی پردازش می شوند. پردازش این اطلاعات امکان تعیین دقیق موقعیت را فراهم می کند. جی پی اس کاربردهای زیادی دارد که در ادامه مهم ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

3 مزیت بزرگ جی پی اس خودرو در مقایسه با سایر فناوری های امنیتی

تامین امنیت، قابلیت کنترل از راه دور و اندازه کوچک از مزایای فناوری جی پی اس است. این مزایا در مقایسه با سایر فناوری های امنیتی خودرو و سایر وسایل الکترونیکی بسیار بیشتر است.

1-  با استفاده از جی پی اس امنیت دارایی تضمین می شود

کاربرد اصلی GPS تامین امنیت است. در حقیقت کاربرد اصلی این دستگاه در زمان اختراع حفاظت از نیروهای نظامی بود. تعیین موقعیت دقیق به تمامی افراد کمک می کند تا در هر لحظه از وضعیت دستگاه جی پی اس مطلع شوند. همچنین این قابلیت برای حفاظت از اشخاص نیز کاربردی است. برای مثال کودکان یا سالمندانی که به دلیل شرایط خاص سنی امکان مراقبت از خودشان را ندارند، می توانند از موقعیت یاب شخصی استفاده کنند.

فرق نویگیشن با جی پی اس

2- جی پی اس ماشین، قابلیت کنترل از راه دور خودرو را فراهم می کند

جی پی اس هایی ابتدایی قابلیت های چندانی نداشتند. اما به مرور مزیت ها و امکانات بیشتری به جی پی اس خودرو اضافه شد. برای مثال با کمک جی پی اس ماهواره ای می توانیم خودرو را از راه دور خاموش کنیم. همچنین در برخی جی پی اس ها امکان ثبت تمامی حرکات و وضعیت خودرو فراهم است. با کمک این اطلاعات راننده می‌تواند مصرف سوخت، وضعیت سلامتی خودرو و حتی نحوه رانندگی خود را به طول کامل تحت نظر داشته باشد. شرکت های خودروسازی نیز از اطلاعات غیرشخصی خودروها برای بهبود وضعیت ماشین‌های تولیدی شان استفاده می‌کنند.

نویگیشن خودرو

3- جی پی اس ماشین به راحتی در خودرو مخفی می شود

یکی از مزایای جی پی اس خودرو، قابلیت مخفی شدن است. در حقیقت جی پی اسی مناسب ردیابی است که به راحتی قابلیت مخفی شدن در خودرو را داشته باشد. جی پی اس ها بر اساس مدلشان می توان به دو نوع سیمی و غیرسیمی تقسیم کرد. نصب جی پی اس خودرو در هر دو مدل راحت و به آسانی انجام می شود. با وجود تمام مزایای که جی پی اس ماشین دارد، در برخی موارد بدون نویگیشن نمی توانیم مسیر حرکت خود را پیدا کنیم. در ادامه به بررسی نویگیشن خودرو می‌پردازیم.

نویگیشن چیست؟

کلمه نویگیشن (Navigation) در لغت به معنی مسیریابی است. سیستم نویگیشن قابلیت تشخیص موقعیت مکانی شما را دارد. بر اساس اطلاعات دریافتی این سیستم می تواند مسیر حرکت شما را از بین ده ها مسیر مختلف به درستی تشخیص دهد. تا همین جا می توان گفت نویگیشن خودرو در ترافیک های سنگین بسیار کاربردی است اما کاربرد اصلی نویشگین مسیریابی است.

تعریف نویگیشن

نویگیشن، همراه همیشگی شما در مسیریابی درست

با افزایش ترافیک خصوصا در شهرهای بزرگ اهمیت پیدا کردن مسیرهای کوتاه تر و خلوت تر افزایش پیدا کرده است. همچنین معمولا در ترافیک های سنگین و مسیرهای طولانی سوخت بیشتری مصرف می شود. این وضعیت حتی برای کسانی که سال ها تجربه زندگی در کلان شهرها را دارند، صادق است. با همه این مشکلات تنها راه حل موجود استفاده از سیستم مسیریابی است. یکی دیگر از ویژگی های اصلی سیستم Navigation صرفه جویی در زمان است. معمولا در کلان شهرها افراد وقت زیادی را در پشت چراغ قرمز و ترافیک های سنگین سپری می کنند. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با سایر جی پی اس های وسایل نقلیه به صفحه جی پی اس موتورسیکلت مراجعه فرمایید.

چه دستگاه هایی از نویگیشن استفاده می کنند؟

بسیاری از افراد بدون آنکه بدانند از سیستم نویگیشن استفاده می کنند. برای مثال انواع نقشه هایی آنلاینی که بر روی گوشی های موبایل مثل Google Maps وجود دارد، همان استفاده کاربردی از نویگیشن است. همچنین برخی نقشه هایی که به صورت اتوماتیک بر اساس هوش مصنوعی در ترافیک کاربر را راهنمایی می کنند از سیستم نویگیشن استفاده می کنند. کاربرد نویگیشن البته به اپلیکیشن های موبایلی محدود نیست. در وبسایت های اینترنتی مسیریابی نیز از همین فناوری برای مسیریابی استفاده می شود. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با انواع جی پی اس های مخفی به صفحه جی پی اس مخفی فندکی خودرو مراجعه کنید.

نویگیشن گوگل مپ

فرق نویگیشن با جی پی اس چیست؟

با تعریف و مثال‌هایی که از فناوری جی پی اس و نویگیشن داشتیم، بهتر می‌توان درباره تفاوت‌های آن‌ها نتیجه‌گیری کرد. نویگیشن یک سیستم موقعیت یابی است که در نقشه‌های آنلاین کاربر را از سردرگمی نجات می‌دهد. با کمک نویگیشن خودرو می توان در زمان، مصرف سوخت و هزینه‌های جانبی صرفه‌جویی کرد. اما جی پی اس خودرو دسگاهی است که امنیت اتومبیل را تامین می‌کند. در حقیقت جی پی اس یا ردیاب خودرو با نصب بر روی ردیاب امکان تعیین دقیق موقعیت و ثبت اطلاعات برای پیدا کردن اتومبیل را فراهم می‌کند. یک تفاوت دیگر نویگیشن (سیستم ناوبری در خودرو) و جی پی اس در قیمت آن هاست. نویگیشن یک فناوری رایگان و همگانی است. در حالی که خرید ردیاب ماشین هزینه‌بر است.

دستگاه نویگیشن ماشین

بهترین نویگیشن خودرو، نام های آشنای سیستم ناوبری ماشین

شرکت های ارائه کننده نویگیشن خودرو، بسیار معروف هستند. ویز و گوگل مپ به عنوان سرویس های خارجی و سرویس های ایرانی بلد و نشان از معروف ترین ارائه کنندگان نویگیشن خودرو هستند. همچنین برخی شرکت های سازنده اتومبیل نیز اقدام به ارائه سرویس نویگیشن می کنند. به عنوان نمونه نویگیشن هایما متعلق به کمپانی خودروسازی هایما به طور اختصاصی بر روی اتومبیل های این کمپانی نصب می شود. اما بهترین نویگیشن خودرو قطعا با توجه به نیاز و انتظارات مخاطب، تعیین می شود. برای مثال برخی کاربران ممکن است با یک سیستم نویگیشن راحت تر باشند اما سیستم دیگری را استفاده نکنند. 

آیا استفاده از جی پی اس و نویگیشن ضروری است؟

جی پی اس خودرو به عنوان یک فناوری امنیتی می تواند دارایی شما را از خطر سرقت حفظ کند. همچنین نویگیشن نیز که در اپلیکیشن های رایگان زیادی قابل دسترس است، در زمان و هزینه های کاربر صرفه جویی می کند. این دو فناوری تضادی با یکدگیر ندارند و می توان برای آسایش خاطر از هر دو فناوری به طور همزمان استفاده کرد. در انتها پیشنهاد می کنیم برای خرید ردیاب خودرو با شماره های اعلام شده در سایت جی پی اس خودرو تماس حاصل کنید. همکاران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

سوالات متداول مشتریان

01نویگیشن چیست؟

نویگیشن یک سیستم مسیریابی است که به کاربر کمک می کند در بین مسیرهای مختلف کوتاه ترین و بهترین مسیر را انتخاب کند. 

02نویگیشن چه تفاوتی با جی پی اس خودرو دارد؟

نویگیشن یک سیستم مسیریابی است که به کاربر کمک می کند تا بتواند مسیر حرکت را به درستی تشخیص دهد اما جی پی اس دستگاهی است که به کمک آن می توان امنیت اموال و اشخاص را تامین کرد. 

03در چه وسایلی از نویگیشن استفاده می شود؟

اتومبیل ها بیشتر از نویگیشن یا سیستم مسیریابی استفاده می کنند. گوگل مپ یا برنامه هایی که کاربر را در هنگام رانندگی به مسیر صحیح راهنمایی می کنند از جمله استفاده های نویگیشن هستند. 

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
4.4 از 22 رای

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ممنون از مطلب عالیتون. یعنی وجود نویگیشن توی دستگاه های ردیاب و جی پی اس و اینا واقعیه؟ توی ایران این فناوری هست یا تبلیغاته فقط؟

  1. پشتیبانی جی پی اس خودرو

   سلام
   ممنون از شما که همراه مطلب بودید
   خیر تبلیغات نیست. بسیاری از دستگاه هایی که این روزها به فروش می رسند به این فناوری مجهز هستند. برای اینکه از خریدتون مطمئن باشید، پیشنهاد می کنم محصولات جی پی اس خودرو رو ببینید و با مشاوران فروشمون در ارتباط باشید.

 2. سلام من می خوام ردیاب بخرم برای ماشینم ولی هیچ اطلاعاتی ندارم دربارش. میشه راهنماییم کنید

  1. پشتیبانی جی پی اس خودرو

   سلام دوست گرامی
   می تونید در بخش مقالات ما راهنمای خرید ردیاب برای ماشین رو مطالعه کنید.

 3. ممنون از مطلبتون. من یک دستگاه جی پی ا برای ماشینم می خوام که امکاناتش زیاد باشه اما ساختارش ساده باشه و بتونم راحت نصبش کنم.چی پیشنهاد می کنید؟

  1. پشتیبانی جی پی اس خودرو

   سلام ممنون از همراهی شما دوست عزیز
   جی پی اس مغناطیسی خودرو محصول پیشنهادی ما به شماست. با این حال می تونید برای دریافت اطلاعات بیشتر با بخش پشتیبانی تماس بگیرید.

 4. سلام ماشن من دارای نویگیشن خودرو هست. اما چون میخوام مسیر هایی که به صورت ماهانه با ماشینم طی میشه رو چک کنم و امنیتشم بیشتر کنم به فکر خرید جی پی اس افتادم. اما یه مشکلی هست. ماشین من سیستم برقیش خیلی پیچیدس، نمایندگی هم قبول نمیکنه که روش وسیله جانبی مثل ردیاب ماشین نصب کنه. راهی هست که بشه یک ردیاب ساده بدون نیاز به سیم کشی روی ماشین نصب کرد؟

  1. پشتیبانی جی پی اس خودرو

   سلام دوست عزیز وقت شما بخیر
   اگر سیستم برقی ماشینتون امکان نصب جی پی اس به صورت سیم کشی شده را ندارد، پیشنهاد ما استفاده از ردیاب آهنربایی خودرو است. این ردیاب ها بدون سیم کشی روی خودرو نصب می شوند و قابلیت ذخیره تمامی مسیر های طی شده را هم دارند. شما می توانید از ردیاب مغناطیسی خودرو در کنار نویگیشن خودرو هم استفاده کنید. این ردیاب ها به سادگی زیر ماشین نصب می شوند و ضد آب و گردوخاک هم هستند. اگر نیاز به راهنمایی های بیشتری داشتید می توانید از طریق شماره های تماس موجود در سایت با ما ارتباط برقرار کنید.

 5. غلامرضا صالحی

  سلام
  من مشغول تحقیق درباره اهمیت جی پی اس در کارهای صنعتی بودم که این مطلبتون رو دیدم. به نظرم خیلی کامل و کاربردی بود. یه سوالی داشتم میشه راهنماییم کنید که جی پی اس در صنعت کشاورزی چه اهمیتی میتونه داشته باشه؟ آیا برای ماشین‌آلات کشاورزی میتونیم از جی پی اس یا همون ردیاب استفاده کنیم؟

  1. پشتیبانی جی پی اس خودرو

   سلام دوست عزیزم
   از اینکه مطالب ما مورد استفاده شما قرار گرفته بسیار خوشحالیم. در خصوص سوال شما باید عرض کنیم جی پی اس در صنعت کشاورزی کارکردهای مختلفی دارد. شما اگر قصد یک کشاورزی مدرن و پیشرفته‌ را داشته باشید می‌توانید با استفاده از جی پی اس به‌صورت آنلاین عملکرد ماشین‌آلات کشاورزی را پیگیری و کنترل کنید. جی پی اس و ردیاب به شما در گم نشدن وسایل و ابزارآلات یا ماشین‌های کشاورزی نیز کمک می‌کنند. یکی از مهم‌ترین کاربردهای جی پی اس در کشاورزی هم نقشه‌برداری و شناخت مناطق آفت زده است.
   برای اینکه اطلاعات بیشتری در زمینه کاربرد جی پی اس در صنعت کشاورزی داشته باشید حتما مقاله معرفی 3 کاربرد جی پی اس در کشاورزی را مطالعه کنید.