جی پی اس خودرو

ردیاب صوتی چیست و چگونه کار می کند؟

1758 بازديد
1399/07/30
ردیاب صوتی
کپی شد

اهمیت افزایش امنیت در این روزها به خوبی پیداست. روش‌های متفاوتی برای تأمین امنیت خانه، خودرو، وسایل گران‌قیمت و موارد مشابه وجود دارد. یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین روش‌ها، استفاده از انواع ردیاب است.

ردیاب‌ها به مدل‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هر یک با توجه به ویژگی، قابلیت و نوع کاربرد قیمت متفاوتی دارند. به‌طور مثال ردیاب های مغناطیسی خودرو از دسته ردیاب‌هایی هستند که برای جلوگیری از سرقت رفتن ماشین استفاده می‌شوند.

این دسته از ردیاب‌ها قیمت متفاوت‌تری با انواع ردیاب حیوانات دارند. قیمت جی پی اس خودرو، جی‌پی‌اس حیوانات، جی‌پی‌اس شخصی و مدل‌های دیگر با توجه به عملکرد، برند و کیفیت مشخص می‌شود.

یکی از ردیاب‌هایی که نحوه کار آن‌ هم برای افراد بسیار جالب است، ردیاب صوتی نام دارد. در این مقاله از بلاگ جی‌پی‌اس خودرو، به‌طور کامل به بررسی موضوع ردیاب های صوتی پرداخته‌ایم. بامطالعه این مقاله می‌توانید اطلاعات کاملی درباره ردیاب صوتی، نحوه کارکرد و موارد دیگر به دست آورید.

ردیاب صوتی چیست؟

احتمالا شما هم این صحنه را در فیلم‌ها دیده‌اید که شکارچیان یا محققان با استفاده از یک دستگاه در محیط‌هایی مانند جنگل به دنبال یک حیوان می‌گردند! دستگاهی که افراد در چنین مواقعی استفاده می‌کنند، ردیاب صوتی نام دارد. البته باید بدانید که کاربردهای ردیاب صوتی به این موارد محدود نمی‌شود. اما به‌احتمال‌زیاد این مورد از رایج‌ترین مواردی است که افراد یک دستگاه ردیاب صوتی را مشاهده می‌کنند.

ردیاب صوتی چیست؟

به‌صورت کلی ردیاب های صوتی برای ردیابی اجسام، حیوانات و انجام امور نقشه‌برداری مورداستفاده قرار می‌گیرد. شاید برایتان جالب باشد که این ردیاب زیرآب هم کاربرد دارد. درگذشته نیز از انواع ردیاب های صوتی برای پیشبرد اهداف زیردریایی‌ها استفاده می‌شد. با استفاده از ردیاب صوتی میزان فاصله زیردریایی دشمن مشخص می‌شد و بدین شکل هدف‌گذاری‌ها در راستای پیشبرد اهداف شکل می‌گرفت.

ردیاب صوتی چه فرقی با ردیاب های ساده دارند؟

شاید شما هم با شنیدن نام ردیاب تنها یا دزدگیر و ردیاب هوشمند خودرو بیفتید یا فکر کنید ردیاب های صوتی، نمونه‌ای از ردیاب‌های ماشین هستند که قابلیت شنود هم دارند!

اما حقیقت این است که ردیاب های صوتی کمی متفاوت‌تر از دیگر ردیاب‌ها هستند. معمولاً از این دسته از ردیاب‌ها برای پیدا کردن موقعیت اجسامی استفاده می‌شود که امکان مشاهده آن ها با چشم انسان وجود نداشته باشد. حال این سؤال برایتان پیش می‌آید که چطور چنین چیزی ممکن است! در حقیقت ردیاب های صوتی با استفاده از امواج صوتی کار ردیابی را انجام می‌دهند و همین مورد آن ها را از دیگر ردیاب های معمولی متمایز می‌سازد. برای درک بیشتر این مفهوم لازم است تا با نحوه عملکرد ردیاب های صوتی آشنا شوید.

ردیاب صوتی چگونه کار می کند؟

پایه و اساس کارکرد ردیاب صوتی، استفاده از امواج صوتی است. با تکان خوردن هر شی‌ء، امواج صوتی ایجاد می‌شود. حال این دستگاه با دریافت امواج صوتی ایجادشده از سمت فرستنده، محاسباتی انجام می‌دهد که درنهایت فاصله تا جسم به دست می‌آید.

البته قدرت انواع ردیاب صوتی برای انجام محاسبات دقیق و مشخص کردن حدفاصل ما تا شی‌ء مدنظر، کاملاً متفاوت است. به همین دلیل میزان خطا در ردیاب های صوتی که قدرت کمی دارند، بیشتر است. دقیقاً مشابه موردی که اکثر مواقع در برخی ردیاب های بی‌کیفیت مشاهده می‌کنیم. احتمال خطای بالا در انواع ردیاب های بی‌کیفیت خودرو هم وجود دارد که درنهایت شخص تصمیم به از کار انداختن جی پی اس خودرو می‌گیرند و یک ردیاب باکیفیت‌تر خریداری می‌کنند.

تفاوت ردیابی صوتی با جی پی اس های شخصی

آیا کاربرد ردیاب های صوتی تنها همین موارد است؟

به‌صورت کلی از ردیاب های صوتی در مواقعی استفاده می‌شود که امواج صدا عامل اصلی برای شناسایی موقعیت اجسام باشد. به همین دلیل می‌توان این نتیجه را بررسی کرد که از ردیاب های صوتی برای پیدا کردن فلزات قیمتی و همچنین گنج نیز استفاده می‌شود. احتمالا این تصویر را هم در اکثر فیلم‌ها مشاهده کرده‌اید که افراد یک وسیله مانند جاروبرقی را روی سطح زمین می‌کشند و به دنبال گنج می‌گردند.

یکی از جالب‌ترین کاربردهای ردیاب‌ها نجات جان حیوانات دریایی است! شاید برایتان عجیب باشد و فکر کنید از این دستگاه برای تشخیص محل حیوانات دریایی و شکار آن ها استفاده می‌شود اما حقیقت برعکس است. با استفاده از ردیاب های صوتی، طول‌موج‌هایی ایجاد می‌شود که باعث دور شدن حیوانات دریایی می‌شود. بدین شکل حیوانات دریایی به مسیر شنا یا حرکت قایق‌های تفریحی نزدیک نمی‌شوند.

شاید با توجه به مواردی که در اکثر فیلم‌ها دیده‌اید، این تصور برای شما هم پیش‌آمده باشد که ردیاب های صوتی تنها کاربردهای منفی دارند و برای انجام کارهای مثبت نمی‌توان از آن ها استفاده کرد!

ردیاب صوتی چگونه کار می کند؟

درصورتی‌که این‌طور نیست. همان‌گونه که انواع ردیاب‌ها در انواع کارهای مثبت و منفی مورداستفاده قرار می‌گیرند، ردیاب های صوتی نیز قابلیت های متفاوتی دارند که با هر هدفی می‌توانند مورداستفاده قرار بگیرند. درنهایت پیشنهاد می‌کنیم اگر به مباحث ردیابی علاقه‌مند شده‌اید، مقالات دیگر جی‌پی‌اس خودرو را مطالعه کنید. به‌طور مثال به مطالعه مقاله “چگونه ماشین سرقتی را پیدا کنیم” به اهمیت استفاده از ردیاب پی خواهید برد.

بهترین ردیاب‌ها را از جی‌پی‌اس خودرو تهیه کنید

ردیاب صوتی کاربردهای محدودی دارد و چندان در زندگی روزمره به کار نمی‌آید. پیشنهاد ما برای کسانی که به دنبال تأمین امنیت اموال ارزشمند خود مثل خودرو یا مراقبت از افراد خانواده هستند، استفاده از ردیاب های شخصی است.

شما در جی‌پی‌اس خودرو می‌توانید بهترین مدل‌های ردیاب را مشاهده، مقایسه و انتخاب کنید. درصورتی‌که نمی‌دانید چه ردیابی برای شما مناسب است با شماره تلفن  28426383 – 021 تماس حاصل کنید. همکاران ما در بخش فروش و پشتیبانی پاسخگوی سؤالات و ابهامات شما هستند.

سوالات متداول مشتریان

01ردیاب صوتی چیست؟

ردیاب یا جی پی اس صوتی با کمک امواج صوتی می تواند محل حیوانات و اشیاء را تشخیص دهد. بعضا در نقشه برداری نیز از ردیاب صوتی استفاده می‌کنند. 

02ردیاب صوتی با ردیاب عادی چه تفاوتی دارد؟

از ردیاب صوتی بیشتر برای پیدا کردن موقعیت اشیاء و حیوانات استفاده می شود و کاربرد عمومی ندارد. اما ردیاب های عادی و معمولی را می توان برای مراقبت از افراد و اشیاء استفاده کرد. در حقیقت کاربرد و تفاوت عملکرد، مهم ترین فرق ردیاب صوتی و جی پی اس عادی است. 

03برای مراقبت از خودرو ردیاب صوتی کاربرد دارد؟

اگر به فکر خرید جی پی اس خودرو هستید، ردیاب صوتی به کار شما نمی آید و برای حفاظت از اتومبیل ساخته نشده است. در این مواقع می توانید با خرید یک ردیاب عادی امنیت اتوبیل خود را تامین کنید. در سایت ما می توانید بهترین ردیاب های موجود در بازار ایران را مشاهده و تهیه کنید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
4.5 از 11 رای

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *