جی پی اس خودرو

میکروچیپ چیست؟ نگران حیوانات خانگی خود نباشید!

9 بازديد
1402/06/19
بررسی کامل «میکروچیپ چیست» در بلاگ جی پی اس خودرو
کپی شد

لحظه‌ای غفلت از حیوانات خانگی در گشت و گذارهای روزانه ممکن است به قیمت از دست دادن همیشگی این موجودات عزیز و دوست داشتنی تمام شود. حیوانات خانگی علاوه‌بر ارزش عاطفی، از ارزش مادی بالایی نیز برخوردارند و به همین دلیل، به سادگی مورد هدف سارقان قرار می‌گیرند. به این منظور، استفاده از میکروچیپ و جی پی اس یکی از ضروری‌ترین کارهایی است که باید برای تضمین امنیت حیوان خانگی خود انجام دهید. در این مقاله توضیح می‌دهیم میکروچیپ چیست و چه مزایا و معایبی دارد. پس از مطالعه این مطلب می‌توانید درمورد اهمیت استفاده از میکروچیپ و تفاوت آن با ردیاب آگاه شوید.

میکروچیپ چیست؟ اثبات مالکیت با شماره شناسه انحصاری

میکروچیپ فرستنده فرکانس رادیویی است که یک شماره شناسایی منحصربه‌فرد است و تقریبا مشابه با جی پی اس حیوانات برای شناسایی حیوانات خانگی به کار می‌رود. میکروچیپ‌ها قطعاتی به طول 11 تا 14 میلی‌متر و 2 تا 2.2 قطر هستند که شبیه به دانه برنج به نظر می‌رسند. میکروچیپ‌ها را با سرنگ مخصوصی زیر پوست شانه یا پشت حیواناتی مانند سگ و گربه و در عضله سینه پرندگان تزریق می‌کنند. با تزریق میکروچیپ حیوان دردی را احساس نمی‌کند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن نصب می‌شود.

هر میکروچیپ یک کد اختصاصی 15 رقمی دارد که در کل دنیا منحصربه‌فرد بوده و با اشعه لیزر روی آن درج شده است. این کدهای 15 رقمی غیرقابل دستکاری هستند. پس از اینکه در بدن حیوان نصب شوند، اطلاعات مربوطه در پایگاه داده مخصوصی ثبت خواهد شد. در واقع میکروچیپ در صورت اسکن شدن، شماره شناسه را ارسال می‌کند و برای این کار به باتری، برق یا قطعات متحرکی نیاز نیست. با ثبت این شماره 15 رقمی در شناسنامه حیوان و اسکن میکروچیپ، می‌توانید مالکیت خود را اثبات کنید.

میکروچیپ؛ قطعه‌ای برای ردیابی حیوان خانگی با کد اختصاصی

اهمیت استفاده از میکروچیپ چیست؟ ویژگی‌های ضروری میکروچیپ برای حیوانات خانگی

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود مالکان به میکروچیپ و  جی پی اس جیبی نسبت به سایر اشکال متعارف شناسایی مانند قلاده‌ها و تگ‌ها روی بیاورند. برای مثال، اگر قصد سفر با حیوان خانگی خود را از طریق هواپیما به شهر یا کشور‌های دیگر داشته باشید، باید حتما میکروچیپ نصب کنید. داشتن شناسه میکروچیپ در سراسر دنیا یکی از مهم‌ترین مدارک برای سفر حیوانات خانگی محسوب می‌شود. سایر ویژگی‌های میکروچیپ را در ادامه بررسی کرده‌ایم.

شناسه میکروچیپ قابل دستکاری نیست

میکروچیپ‌ها زیر پوست قرار می‌گیرند؛ بنابراین کاملا برخلاف قلاده‌ها و تگ‌هایی هستند که در صورت سرقت حیوان به‌سادگی می‌توان آن‌ها را جدا کرد. این قطعات تقریبا به اندازه یک دانه برنج است. به همین دلیل پیدا کردن محل دقیق میکروچیپ پس از تزریق را دشوار می‌کند. همچنین هیچ راهی برای تعویض شناسه میکروچیپ وجود ندارد. این در حالی است که سارقان به‌راحتی می‌توانند قلاده‌ها و تگ‌های حیوان را با چیز دیگری جایگزین کنند.

نصب بدون مشکل؛ تزریق میکروچیپ روش بدون دردی است

بسیاری از مالکان حیوانات خانگی، این نگرانی را دارند که در صورت تزریق میکروچیپ حیوان متحمل دردی شده یا آسیب ببیند. در‌صورتی‌که این عمل صرفا چند ثانیه طول می‌کشد و نیازی به بی‌حسی نیست. میکروچیپ بین استخوان‌های شانه تزریق می‌شود و این موجودات عزیز چیزی احساس نمی‌کنند.

تزریق بدون درد؛ یکی از مزیت‌های استفاده از میکروچیپ برای حیوان خانگی

عمر بالا؛ نیازی به تعویض میکروچیپ نیست

میکروچیپ تا زمانی که با اسکنر تماس پیدا نکند غیرفعال است؛ بنابراین هرگز در طول عمر حیوان خانگی شما نیازی به تعویض ندارد. در کنار میکروچیپ پیشنهاد می‌شود تا از انواع ردیاب پرنده، سگ یا گربه نیز استفاده کنید تا درصورت گم شدن دوست عزیزتان، امکان پیدا شدن آن سریع‌تر فراهم شود. 

ثبت اطلاعات در شناسه میکروچیپ؛ اطلاعات شخصی شما با میکروچیپ امن است

امروزه در عصری زندگی می‌کنیم که سرقت هویت یک مشکل واقعی است. خوشبختانه هیچ داده‌ای به جز شماره مرجع منحصربه‌فرد روی میکروچیپ ذخیره نمی‌شود. به همین شماره نیز صرفاً اشخاص مجاز مانند دفاتر دامپزشکی و پناهگاه‌های حیوانات دسترسی دارند.

استفاده از دستگاه‌های خاص برای اسکن اطلاعات میکروچیپ

معایب استفاده از میکروچیپ حیوانات چیست؟

به‌طور‌کلی تزریق میکروچیپ ضرری برای حیوانات ندارد؛ با‌این‌حال، ممکن است بسیاری از افراد از همه ویژگی‌های این دستگاه اطلاع کافی نداشته باشند. برای مثال، درصورتی‌که برای تزریق میکروچیپ به دامپزشکی نامعتبر مراجعه کنید، امکان ایجاد التهاب و درد در محل تزریق حیوان وجود خواهد داشت. همچنین، باید از سری جدید میکروچیپ مطابق با استاندارد‌های جهانی استفاده شود تا در سراسر دنیا قابل اسکن باشد. برخی از افراد سودجو برای فروش محصول خود، نمونه‌های قدیمی را تزریق می‌کنند که بعداً شما را با مشکل مواجه خواهد کرد. در ادامه به بررسی برخی از مهم‌ترین معایب میکروچیپ می‌پردازیم.

التهاب محل تزریق میکروچیپ؛ امری تقریبا شایع در حیوانات خانگی

میکروچیپ در قالب شناسنامه؛ میکروچیپ جی پی اس نیست!

با بررسی سوال «میکروچیپ چیست» دانستیم این قطعه برای نمایش شناسه انحصاری حیوان استفاده می‌شود. برخلاف آنچه بسیاری از مردم معتقدند، میکروچیپ حیوانات خانگی یک ردیاب و جی پی اس برای تعقیب نیست. این بدان معنی است که در صورت گم شدن حیوان خانگی شما، نمی‌توان از آن برای ردیابی استفاده کرد. در واقع تراشه تزریق‌شده در بدن حیوان را می‌توان با دستگاه‌های مخصوص اسکن کرد؛ اما صرفا زمانی که حیوان خانگی شما پیدا شود.

تفاوت میکروچیپ و ردیاب؛ چرا باید از جی پی اس برای حیوانات استفاده کنیم؟

استفاده از جی پی اس حیوانات به شما این امکان را می‌دهد که نظارت دائمی بر حیوان خانگی خود داشته باشید و در عین حال، به این موجودات آزادی عمل دهید. با استفاده از ردیاب، می‌توانید محدوده امنی برای حیوان تعریف کنید تا در صورت عبور از آن محدوده برای شما هشداری ارسال شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن حیوان خانگی‌تان را از خطر گم شدن نجات دهید.

همچنین در صورت دزدیده شدن، به‌راحتی می‌توانید موقعیت مکانی حیوان خانگی عزیز و ارزشمند خود را تشخیص دهید و او را پیدا کنید؛ بنابراین اگر شما هم به سلامت و امنیت این موجودات دوست‌داشتنی اهمیت می‌دهید، علاوه‌بر تزریق میکروچیپ نصب جی پی اس را نیز جدی بگیرید.

استفاده از جی پی اس؛ راهکاری برای جلوگیری از سرقت حیوانات خانگی

خرید ردیاب حیوانات؛ همراه همیشگی برای حفظ امنیت دوستان پشمالوی شما

در این مقاله توضیح دادیم که میکروچیپ چیست، چه مزایا و معایبی دارد و چرا باید در کنار میکروچیپ از جی پی اس نیز استفاده کنید. شما می‌توانید انواع ردیاب حیوانات را با کیفیت بالا و قیمت مناسب از فروشگاه جی پی اس خودرو سفارش دهید و هر کجای ایران که باشید، درب منزل تحویل بگیرید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوال یا تجربه‌ای درباره استفاده از میکروچیپ دارید، در بخش نظرات این مقاله با ما و دیگر همراهان عزیز و همیشگی جی پی اس خودرو به اشتراک بگذارید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
امتیاز شما به این محتوا

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *