جی پی اس خودرو

9 علت سفت شدن فرمان هیدرولیک را بشناسید

2766 بازديد
1401/10/12
کپی شد

کنترل ماشین و تعیین مسیر حرکت آن به فرمان بستگی دارد. اگر فرمان به هر دلیلی سفت یا خراب شود، خطرات متعددی راننده و سرنشین‌ها را تهدید می‌کند. برای واضح‌تر شدن اهمیت فرمان، فرض کنید در پیچ‌وخم‌های یک جاده کوهستانی در حرکت هستید. اگر به هر دلیلی فرمان سر یکی از پیچ‌ها به خوبی حرکت نکند، ماشین از مسیر منحرف می‌شود و اتفاق ناگواری می‌افتد.

بنابراین همیشه باید سلامت فرمان را چک کنید و از کنار مواردی مثل سفت شدن فرمان هیدرولیک ساده نگذرید. در این مطلب علت سفت شدن فرمان هیدرولیک را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

1. شل شدن تسمه هیدرولیک و فرسودگی کمربند مارپیچ فرمان؛ علت سفت شدن فرمان هیدرولیک

نیرو به وسیله تسمه‌ای از موتور به پمپ هیدرولیکی هدایت می‌شود. این تسمه باید همیشه سالم باشد. اگر این تسمه شل یا پاره شود، در نهایت به سفتی فرمان خودرو می‌انجامد.

از طرفی سلامت کمربند مارپیچ فرمان هم روی سفتی فرمان هیدرولیک تاثیر دارد. کمربند مارپیچ به طور دائمی در حال کار و حرکت است و به مرور زمان فرسوده می‌شود. اگر به دلایل مختلف این کمربند بشکند، شل شود یا ترک بخورد، فرمان سفت خواهد شد.

شما خودتان می‌توانید از طریق بررسی موتور، علت سفت شدن فرمان هیدرولیک را متوجه شوید. وقتی موتور در حال کار کردن است به حرکت کمربند قرقره توجه کنید. یا وضعیت آن را وقتی موتور خاموش است، مورد بررسی قرار دهید. اگر در این کار تخصص ندارید، حتما با یک تعمیرکار خبره مشورت کنید. همان‌طور که برای تامین امنیت ماشین، قیمت جی پی اس خودرو را چک می‌کنید و ردیاب سفارش می‌دهید، برای جلوگیری از سفت شدن فرمان هم باید کمربند مارپیچ را به‌ صورت دوره‌ای عوض کنید.

2. مشکل و خرابی پمپ هیدرولیک؛ علت سفت شدن فرمان هیدرولیک پژو 405

پمپ هیدرولیک، روغن را از موتور به سمت فرمان پمپاژ می‌کند. روغن باید با فشار مناسب به سمت فرمان هدایت شود. اگر پمپ این وظیفه را به خوبی انجام ندهد، باعث سفتی فرمان می‌شود. پمپ به مرور زمان فرسوده می‌شود و نمی‌تواند مثل روز اول روغن را به سمت فرمان بفرستد؛ بنابراین باید تعویض شود. بنابراین اگر ماشین کارکرده می‌خرید، حتما سلامت پمپ هیدرولیک را در کنار سایر قطعه‌ها چک کنید. در نهایت هم دنبال نصب یک ردیاب کوچک و قوی برای تامین امنیت خودرو باشید.

مشکل و خرابی پمپ هیدرولیک؛ علت سفت شدن فرمان هیدرولیک پژو 405

3. روغن هیدرولیک بی‌کیفیت؛ یکی از علل سفت شدن فرمان

بهتر است برای سلامت اتومبیل از قطعه‌ها و روغن‌های باکیفیت استفاده کنید. مثلا برای تامین امنیت خودرو یک ردیاب آهنربایی مجهز و بادوام بخرید و برای روان شدن فرمان و سایر قسمت‌ها هم روغن با کیفیت بالا به کار ببرید. روغن هیدرولیک نامرغوب باعث سفت شدن فرمان می‌شود. به‌علاوه بهتر است روغن هیدرولیک را هر دو سال یک‌بار تعویض کنید. چرا که در طول زمان روغن با جذب زباله و گرد و غبار غلیظ‌تر می‌شود. بنابراین به خوبی در لوله‌ها حرکت نمی‌کند و در نهایت باعث سفت شدن فرمان می‌شود.

4. کم شدن و نشتی روغن هیدرولیک؛ علت سفت شدن فرمان هیدرولیک پژو پارس

گاهی ممکن است از فرمان ماشین در حال حرکت صدای جیغ‌مانندی بشنوید. در چنین مواقعی باید به کاهش سطح روغن هیدرولیک شک کنید. در واقع می‌توان گفت علت سفت شدن فرمان هیدرولیک نشتی روغن به علت فشار بالا است. اگر از کنار این مشکل سرسری رد شوید، نشت روغن ادامه می‌یابد و باعث خشک شدن پمپ می‌شود.

برای حل این مسئله به تعمیرکار مراجعه کنید تا ترک شلنگ را از بین ببرد یا آن را تعویض کند.

بی‌توجهی به نشتی روغن مثل بی‌اعتنایی به نصب بهترین دزدگیر و ردیاب خودرو عواقب ناگواری دارد. عدم نصب ردیاب به سرقت خودرو می‌انجامد و عدم تعمیر نشتی روغن هیدرولیک هم سبب ریختن آن اگزوز و در نتیجه آتش گرفتن ماشین می‌شود.

کم شدن و نشتی روغن هیدرولیک؛ علت سفت شدن فرمان هیدرولیک پژو پارس

5. وجود مشکل در جعبه فرمان؛ علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در صبح

جعبه فرمان مثل یک فرمانده هدایت ماشین را در دست دارد. همه اتصال‌ها و قطعه‌های کوچک داخل این جعبه به مرور ممکن است فرسوده یا خراب می‌شوند. بنابراین علت سفت شدن فرمان هیدرولیک در صبح را در خرابی جعبه فرمان و مارپیچ داخل آن جستجو کنید.

ماشین‌هایی با کارکرد بالاتر از 10000 بیشتر در معرض فرسودگی و خرابی جعبه فرمان هستند. بنابراین اگر ماشین دست‌دوم تهیه می‌کنید حتما حواستان به این قطعه‌ها باشد. بهتر است قبل از معامله و طی مراحل تعویض پلاک خودرو سلامت جعبه فرمان و سایر قطعه‌های داخلی ماشین را نزد یک تعمیرکار حرفه‌ای چک کنید.

6. تنظیم نبودن فشار تایر؛ علت سفت شدن فرمان هیدرولیک به یک سمت

همه قطعه‌های ماشین دومینووار به هم مرتبط و متصل هستند. مثلا شاید برای شما عجیب باشد اگر بدانید یک علت سفت شدن فرمان هیدرولیک فشار نامناسب تایرها است. اگر فشار تایرها مخصوصا لاستیک‌های جلو تنظیم نباشد، چرخ‌ها به یک سمت کشیده می‌شوند و فرمان ماشین به سمت سفت شدن پیش می‌رود؛ بنابراین در صورت وجود چنین مشکلی حتما فشار تایرها را هم تنظیم کنید.

تنظیم نبودن فشار تایر؛ علت سفت شدن فرمان هیدرولیک به یک سمت

7. رابطه سایز رینگ و لاستیک نامناسب با سفتی فرمان

برخی افراد بدون توجه به نوع اتومبیل، برای آن لاستیک و رینگ مورد نظر خود را تهیه می‌کنند. غافل از این‌که همین موضوع ممکن است علت سفت شدن فرمان هیدرولیک خودرو آن‌ها باشد. استفاده از برخی لاستیک‌ها با آج درشت یا بستن رینگ و لاستیک نامناسب روی ماشین، باعث سفت شدن فرمان و بروز مشکل در حین رانندگی می‌شود.

8. وجود هوا در سیستم هیدرولیک فرمان؛ فرمان سفت خودرو

ممکن است به دلایل مختلف هوا وارد سیستم هیدرولیک فرمان شود. همین مشکل به ظاهر ساده می‌تواند علت سفت شدن فرمان هیدرولیک ماشین باشد. اگر فرمان اتومبیل شما به سختی می‌چرخد، پیش یک مکانیک حرفه‌ای و کاربلد، سیستم هیدرولیک را هواگیری کنید و در صورت نیاز روغن جدید در خودرو بریزید.

وجود هوا در سیستم هیدرولیک فرمان؛ فرمان سفت خودرو

9. جک دوطرفه هیدرولیک فرمان؛ علت سفت شدن فرمان هیدرولیک پراید

جک دوطرفه هم یکی دیگر از قطعه‌هایی است که در صورت خرابی کار دست شما می‌دهد و باعث سفت شدن فرمان می‌شود. البته خرابی جک دوطرفه مشکلات دیگری هم به وجود می‌آورد. تشخیص این مشکل و حل آن فقط از دست یک مکانیک کارکشته برمی‌آید.

از کنار سفت شدن فرمان هیدرولیک ساده نگذرید

فرمان هیدرولیک خودرو به دلایل مختلفی سفت می‌شود. توجه به مقدار سفتی فرمان و تشخیص این مشکل بسیار مهم است. بی‌توجهی به این مسئله باعث وقوع اتفاق‌های وحشتناکی در خیابان‌ها یا جاده‌ها می‌شود؛ بنابراین بهتر است با علت سفت شدن فرمان هیدرولیک آشنا باشید و در مواقع نیاز حتما با یک تعمیرکار خبره تماس بگیرید.

ما در این مطلب علت‌های مختلف سفت شدن فرمان را بررسی کردیم و در مورد آن‌ها با جزئیات کامل توضیح دادیم. در ادامه توصیه می‌کنیم بررسی‌های دوره‌ای خودرو را جدی بگیرید و روغن هیدرولیک را هم به طور مرتب تعویض کنید. توجه به صداهای مختلف فرمان و تست جعبه فرمان نیز فراموش نشود. رعایت همین نکته‌های به ظاهر ساده ضامن سلامت شما، عزیزان شما و در نهایت خودرو شما خواهد بود. پس آن‌ها را جدی بگیرید.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
4.3 از 46 رای

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *