پابند الکترونیکی زندانیان چیست؟

پابند الکترونیکی زندانیان

یکی از مشکلات بزرگی که زندان ها با آن مواجه هستند، رشد جمعیت زندانیان در سال های اخیر است. این رشد جمعیت می تواند مشکلاتی مانند افزایش بیماری های واگیردار یا حتی مشکل در تامین هزینه های بهداشت، درمان و غذای آن ها باشد. در این شرایط تکنولوژی پشت میله های بسته هم راه پیدا کرده و برای این مشکل راه حلی ارائه داده است. پابند الکترونیکی زندانیان وسیله ای است که می تواند با همراهی زندانی، کمی از تعداد این جمعیت رو به افزایش در زندان را کم کند. با این مقاله از جی پی اس خودرو همراه باشید تا همه ویژگی های این پابند جی پی اس را بشناسید.

عملکرد پابند الکترونیکی چگونه است؟

توانایی ردیابی دقیق در زمان کوتاه یکی از موثرترین عواملی است که باعث شده پابندهای هوشمند به یکی از جدی ترین انتخاب های تصمیم گیرندگان قضایی تبدیل شوند. عملکرد این دستگاه شباهت بسیاری به ردیاب ماشین دارد. یعنی می تواند با ارسال سیگنال هایی به گیرنده، مختصات جغرافیایی را به دقت محاسبه کند. به این ترتیب در کمترین زمان ممکن، پلیس را از جابجایی مجرم آگاه می کند.

کاربرد پابند الکترونیکی زندانیان

پابند هوشمند قضایی، یک افسر آماده به خدمت

پابند الکترونیکی زندانیان دستگاهی شبیه به یک ساعت مچی هوشمند است. این دستگاه به صورت کمربندی دور مچ پا بسته می شود و پس از قفل شدن، با یک گیرنده در مرکز کنترل هماهنگ می شود. بعد از انجام این تنطیمات اولیه، پابند هوشمند قضایی می تواند با کمک gps پیام هایی به گیرنده ارسال کند.

این پیام ها شامل موقعیت جغرافیایی مجرم است و به این ترتیب می تواند یک همراه 24 ساعته برای زندانیان تخت نظر، بیرون از میله های زندان باشد. اگر مجرم از محدوده تعیین شده خارج شود، زنگ خطر گیرنده فعال می شود و به این ترتیب اقدامات لازم برای بازگرداندن متهم به زندان به سرعت انجام می گیرد.

شرایط استفاده از طرح پابند الکترونیکی زندانیان

با وجود تاثیرات مثبت این پابندها به عنوان یک جی پی اس همراه، این روش برای همه زندانیان مجاز نیست و دریافت آن شرایط خاصی دارد. نوع جرم، سابقه مجرم، رفتار او در زندان و میزان محکومیت نیز بر این شرایط اثرگذار هستند. مطابق قوانین تعریف شده، مجرمانی می توانند از این طرح استفاده کنند که محکومیت آن ها کمتر از پنج سال است. همچنین اگر مجرمی مجازات جرم را پرداخت کرده و تنها در حال سپری کردن مجازات عمومی باشد، می تواند درخواست پابند را از مراجع قضایی داشته باشد.

 اگر فرد درخواست کننده این شرایط را نداشته باشد، قاضی به بررسی جوانب دیگری مانند سابقه او در زندان می پردازد. مجرم باید روزانه مبلغی را به عنوان ضمانت دستگاه به زندان پرداخت کند. بعد از بازگرداندن دستگاه این ضمانت به زندانی بازگردانده می شود.

نحوه عملکرد پابند الکترونیکی

کاربردهای پابند الکترونیکی، از مرخصی تا آزادی مشروط

این دستگاه قدرت کنترل بالایی دارد. با این حال شاید این سوال برایتان ایجاد شود که چرا برای ردیابی تعداد زیاد مجرمان، خرید جی پی اس کوچک ارزان به صورت مخفی انتخاب خوبی نیست؟

بر اساس تحقیقاتی که پس از استفاده از پابند قضایی انجام شده، مجرمانی که با دریافت این پابند از زندان آزاد شده اند، احساس مسئولیت بیشتری دارند و کمتر قوانین دریافت پابند را نقض می کنند. آن ها از اینکه در یک بازه زمانی طولانی فعالیت هایی خلاف قانون را به صورت خودخواسته کنار گذاشته اند، احساس اعتماد به نفس و انگیزه می کنند. این روش باعث کاهش آسیب روانی آن ها شده و تعداد زیادی از آن ها بازپروری شده اند. پابند هوشمند در شرایط زیر کاربرد دارد.

پابند جی پی اس در مرخصی

مجرمان می توانند در طول دوره محکومیت خود بر اساس شرایطی خاص از مرخصی استفاده کنند. اگر در طول دوره مرخصی مجرم از محدوه تعیین شده خارج شود، پابند الکترونیکی به عنوان یک دزدگیر جی پی اس موقعیت جغرافیایی مجرم را ردیابی می کند.

ردیابی زندانیان با پابند الکترونیکی

آزادی مشروط به شرط پابند الکترونیکی

آزادی مشروط یک فرصت است که به زندانیانی با شرایط خاص داده می شود تا بتوانند طی دوره ای معین از آزادی بهره مند شوند. پابند هوشمند می تواند در این مدت، موقعیت فرد را شناسایی کند. گاهی پس از اتمام زمان تعیین شده و با بررسی اطلاعات گیرنده های دستگاه، مجرم می تواند امتیاز مثبتی از حسن سابقه را در پرونده خود به جا بگذارد.

علاوه بر آن گاهی بعضی از زندانیان برای کارآموزی به کارگاه هایی فرستاده می شوند که می توان به جای استفاده از نیروی نگهبان، به وسیله این پابندهای GPS فرآیند نگهبانی و مراقبت را انجام داد.

استفاده از پابند و جلوگیری از جرم بزرگتر

این بند از قانون مجرمانی با شرایط خاص را در برمی گیرد. اگر جرم سبک باشد و مجرم از نظر خانوادگی وضعیت مناسبی نداشته باشد، این پابند می تواند یک فرشته نجات برای او باشد. به این ترتیب می تواند در محدوده مشخصی فعالیت کند تا هم سرپرستی خانواده را به عهده داشته باشد و هم محکومیت خود را سپری کند.

محدوده پابند الکترونیکی چقدر است؟

تعیین محدوده قاعده ای کلی ندارد و بر اساس درخواست زندانی و در صورت تایید دادگاه تعیین می شود. در این فرآیند محدوده های تردد روزنه مشخص می شود. مثلا محل کار و زندگی نقطه گذاری می شود و خارج از آن، محدوده قرمز است.

محدوده پابند الکترونیکی زندانیان چقدر است

مقاومت در شرایط سخت از ویژگی های پابند GPS

پابند الکترونیکی یک نگهبان شبانه روزی است. به همین دلیل باید ویژگی هایی داشته باشد که احتمال سالم ماندن از هر آسیبی در آن دیده شده باشد. در حالت عادی، پابند الکترونیکی در طول زمان دچار اصطکاک زیادی می شود. این نشان می دهد که اولین ویژگی یک پابند کارآمد، ضد ضربه و ضد آب بودن آن است. هر پابند الکترونیکی در ایده آل ترین حالت نگهداری، 3 تا 4 سال عمر می کند.

این پابندها میزان معینی از شارژ را دارند. به همین دلیل با گذشت دوره تعیین شده، مجرم باید برای شارژ مجدد به مراجع قضایی مراجعه کند.

پابندهای الکترونیکی در صورت استفاده درست، می توانند یک فرصت عالی هم برای مجرمانی با جرم سبک تر و هم برای زندان ها باشد. برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره محصولات و ویژگی های آن ها، با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید تا کارشناسان ما راهنمای شما باشند.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
پابند الکترونیکی زندانیان چیست؟
4.5 از 2 رای
پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *