جی پی اس خودرو

بررسی علت های صدا دادن موتور ماشین

1515 بازديد
1401/06/19
علت صدا دادن موتور ماشین؛ ایراد در ترمز، تایر یا تسمه تایم
کپی شد

موتور خودرو همیشه صدای خاص و ثابتی دارد. اما فرض کنید یک روز صبح بعد از روشن کردن ماشین و حرکت با آن، صداهای عجیبی از داخل موتور می‌شنوید. این موضوع شما را نگران می‌کند و قصد دارید هرچه زودتر علت آن را بدانید.

گاهی اوقات وجود صدا در موتور نشان از مشکلی جدی است و باید پیگیری شود. اما برخی مواقع هم مسئله خاصی وجود ندارد و جای نگرانی نیست. در این مقاله علت صدا دادن موتور ماشین در شرایط مختلف را بررسی می‌کنیم. در این‌صورت می‌توانید مشکلات جدی را تشخیص دهید و دنبال راه چاره باشید.

علت صدای تق تق موتور هنگام روشن شدن ماشین

بهتر است به همان اندازه که به امنیت خودرو و نصب ردیاب ماشین اهمیت می‌دهید به صداهای موتور هم حساس باشید. چرا که گاهی اوقات وجود صدا نشانه وجود یک مشکل جدی در موتور است.

صدای تق تق موتور در دور پایین و از زیر خودرو احتمالا نشانه‌ مشکل از یاتاقان اصلی یا متحرک است. در چنین شرایطی ممکن است خودرو به‌اصطلاح یاتاقان زده باشد. به‌علاوه شاید صدای تق تق موتور بعد از گرم شدن علامت یک مشکل در رینگ یا دیواره پیستون فرسوده باشد. در هرحال نباید نسبت به این صدا بی‌توجهی کنید. پیشنهاد می‌شود هرچه سریع‌تر خودرو را خاموش کنید و با یک تعمیرکار حرفه‌ای یا امداد خودرو تماس بگیرید.

علت صدای تق تق موتور هنگام روشن شدن ماشین، وجود یک مشکل جدی در موتور

شنیدن صدای سوت مانند از زیر کاپوت نشانه چیست؟

هوا و مایع خنک‌کننده به‌طور مداوم در موتور خودرو گردش می‌کند. این گردش‌ها به کمک شلنگ‌های مخصوص انجام می‌شود. به‌مرور زمان شلنگ‌ها ترک می‌خورند یا مهروموم لایه خلا آن‌ها می‌شکند. در چنین شرایطی هوا از جداره‌های شلنگ خارج می‌شود و صدای سوت مانندی تولید می‌کند. پس علت صدا دادن موتور ماشین می‌تواند نشانه فرسودگی شلنگ‌های انتقال هوا و مایع خنک کننده باشد.

از طرفی گاهی این صدای سوت بعد از خاموش شدن هم ادامه دارد. توصیه می‌شود در این‌صورت به درپوش فشار رادیاتور نگاهی بیندازید. شاید مهروموم لاستیکی واشر شکستگی داشته باشد، هوا بیرون بزند و صدای سوت تولید کند.

در هر حال وجود صدای سوت و برطرف کردن آن هزینه زیادی ندارد. بنابراین بهتر است تا به مشکلات پرخرج‌تر نرسیده‌اید، قیمت جی پی اس خودرو را بپرسید و برای تامین امنیت اتومبیل هزینه  کنید.

شنیدن صدای سوت مانند از زیر کاپوت؛ نشانه فرسودگی شلنگ‌های انتقال هوا

علت صدا دادن موتور ماشین در پیچ و خم‌ها

حتما فیلم و سریال پلیسی تماشا کرده‌اید. پلیس‌ها احتمالا با استفاده از جی پی اس برای تعقیب تبهکاران، آن‌ها را دنبال می‌کنند و با سرعت در پیچ‌وخم‌ها سایه به سایه آن‌ها می‌روند. شاید تصور کنید صدا دادن موتور سر پیچ‌ها هم فقط مخصوص همین اتومبیل‌های پلیس است. ولی گاهی خودروهای معمولی هم در مسیرهای پرپیچ و خم صدا تولید می‌کنند.

اگر هنگام پیچیدن از موتور صدای غیر عادی می‌شنوید، باید به آسیب دیدن پلوس، تنظیم نبودن باد تایرها یا هم‌راستا نبودن چرخ‌ها شک کنید. برای حل این مشکلات نزد تعمیرکار حرفه‌ای و کاربلد بروید.

علت صدا دادن موتور ماشین در پیچ و خم‌ها؛ امکان تنظیم نبودن باد تایرها

علت صدای زوزه موتور ماشین یا صدای جیغ مانند بعد از روشن شدن

گاهی از موتور خودرو به محض روشن شدن، صدای جیغ‌مانندی به گوش می‌رسد. این صدا در برخی مواقع بعد از گرم شدن موتور از بین می‌رود. در این‌صورت تسمه دینام دچار مشکل است و باید تعویض شود. برای تشخیص تسمه دینام فرسوده، روی آن آب اسپری کنید. اگر صدای جیغ موتور قطع شد، پس تسمه دینام مشکل دارد و باید بعد از خاموش کردن خودرو، پارگی یا ترک روی آن را بررسی کنید.

گاهی با عوض کردن تسمه دینام هم این مشکل برطرف نمی‌شود. در چنین مواقعی تنظیم کننده کشیدگی تسمه فرسوده شده است. چند اشتباه در هنگام خرید خودرو دست دوم وجود دارد. یکی از مهم‌ترین‌ آن‌ها چک نکردن ماشین به‌طور دقیق از نظر فنی است. همین باعث می‌شود چند روز بعد از تحویل خودرو با مشکلات متعدد آن مواجه شوید.

علت صدای زوزه موتور ماشین بعد از روشن کردن؛ امکان وجود مشکل در تسمه دینام

شنیدن صدا هنگام ترمز کردن نشانه چیست؟

با وجود مشکل در ترمز ماشین به هیچ وجه نمی‌توان شوخی یا مدارا کرد. بنابراین اگر هنگام ترمز کردن صدایی شنیدید، حتما به تعمیرکار مراجعه کنید. شاید لنت‌ها یا سیستم ترمز ماشین ایراد جدی داشته باشد و باید هرچه زودتر حل شود. در غیر این‌صورت ممکن است ترمز به خوبی عمل نکند و خدای نکرده دچار حادثه شوید و جان شما و همراهان به خطر بیفتد.

بعد از برطرف شدن مشکل ترمز، برای به خطر نیفتادن مال خود، یعنی همان خودرو هم فکری بکنید. این روزها قیمت ماشین به‌شدت بالا رفته است و برای تامین امنیت آن باید به فکر باشید. نصب ردیاب خودرو گزینه مناسبی برای شما است. اگر در این مورد شک دارید حتما نظرات در مورد ردیاب خودرو را به‌طور دقیق بخوانید، تا مطمئن شوید.

شنیدن صدا هنگام ترمز کردن نشانه چیست؟ امکان ایراد در لنت‌ها یا سیستم ترمز

صدای کلیک از موتور و روشن نشدن خودرو

باتری ماشین گاهی دچار مشکل می‌شود و باید تعویض شود. در چنین مواردی به اصطلاح می‌گویند باتری ماشین خوابیده است. به دنبال وجود چنین مشکلی هنگام استارت زدن صدای یک یا چند بار کلیک می‌شنوید و ماشین روشن هم نمی‌شود. بنابراین باید با تعمیرکار تماس بگیرید تا برای عوض کردن باتری اقدامات لازم را انجام دهد.

صدای کلیک از موتور و روشن نشدن خودرو؛ خوابیدن باتری ماشین

صدا دادن موتور ماشین هیچ وقت بی‌علت نیست

اتومبیل‌ها عصای دست ما هستند. اگر به هر علتی مشکلی برای آن‌ها به وجود بیاید به شدت دچار مشکل می‌شویم. بنابراین بهتر است مشکلات احتمالی خودرو را جدی بگیریم و برای رفع آن‌ها دست به کار شویم. در این مقاله به‌طور کامل در مورد علت صدا دادن موتور ماشین توضیح دادیم. بنابراین به محض وجود مشکل برای حل آن اقدام کنید.

علاوه‌بر رفع مشکلات فنی ماشین، برای حفظ امنیت آن هم باید فکری کرد. نصب ردیاب یا جی‌پی‌اس خودرو گزینه بسیار مناسبی است. ردیاب‌ها تکنولوژی به‌روزی دارند و موقعیت دقیق خودرو به همراه امکانات دیگر را در اختیار شما می‌گذارند.

برای آشنایی با انواع ردیاب و خرید یک ردیاب مطمئن و مجهز می‌توانید با شماره 02188801325 تماس بگیرید. در نهایت توصیه می‌کنیم بعد از در نظر گرفتن همه جوانب هرچه زودتر یک ردیاب باکیفیت روی خودرو نصب کنید تا خیالتان برای همیشه راحت شود.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
1 از 1 رای

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *