سیستم glonass چیست؟

کاربرد گلوناس برای مسیریابی بدون ترافیک

احتمالا شما نیز تابحال نام گلوناس را شنیده‌اید. گلوناس، مخفف کلمه  Globalnaya Navigazionnaya Sputnikovaya Sistema است.سرویس گلوناس در واقع محصولی از نیروی دفاع هوایی روسیه است، که در دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین ، پروژه GLONASS در اولویت قرار گرفت و بودجه قابل توجهی برای سیستم گلوناس اختصاص دادند. امروزه افراد شدیدا به سیستم گلوناس وابسته شده اند، چراکه تخمین زمانی که افراد به مقصد می رسند را نشان می دهد. همچنین میزان ترافیک و مسیریابی درست از کارکرد مهم سیستم گلوناس است.قصد داریم در ادامه به کاربرد گلوناس بپردازیم، با جی پی اس خودرو همراه باشید.

مهم ترین کاربرد گلوناس

GlONASS چطور کارمی کند؟

گلوناس، برای ردیاب خودرو است و یک سیستم ماهواره ای ناوبری جهانی مبتنی بر فضا (GNSS) است که موقعیت یابی، پیمایش و سرویس زمان بندی قابل اعتماد را برای کاربران به صورت مستمر در سراسر جهان ارائه می دهد که بطور مداوم در دسترس جهانیان است. Glonass جایگزین و مکمل دیگر سیستم های GNSS مانند سیستم موقعیت یابی جهانی ایالات متحده (GPS) ، سیستم ناوبری چینی BeiDou یا سیستم موقعیت یابی برنامه ریزی شده گالیله اتحادیه اروپا (EU) است. نکته قابل توجه این است که GLONASS به جای CDMA مورد استفاده سایر سیستمهای GNSS مانند GPS یا GALILEO ، به تکنیک Multiple Access Division) FDMA) تکیه می کند. هر ماهواره سیگنال های ناوبری را بر روی فرکانس حامل خود منتقل می کند ، به طوری که ممکن است دو ماهواره GLONASS سیگنال های ناوبری را در همان فرکانس حامل انتقال دهند.

آیا Glonass رایگان است؟

در سال 2007 میلادی، رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین برای ارائه خدمات رایگان به مشتریان قراردی را امضا كرد: “دسترسی به سیگنال های ناوبری غیرنظامی سیستم ماهواره ای ناوبری جهانی GLONASS به صورت رایگان و بدون محدودیت به مصرف كنندگان روسی و خارجی ارائه می شود.” یکی از اعضای آکادمی علوم روسیه در یکی از شبکه های اجتماعی خود نوشته است که، مطالعه ایی در مورد مهاجرت گوزنها از زیستگاه ها هستند و فکر می کنند جی پی اس نظامی می تواند بخشی از این مطالعه باشد.

تفاوت GLONASS و GPS چیست؟

در  حال حاضر تفاوت های  اساسی بین دو سیستم در خصوص ویژگی ها ، پوشش دهی جهانی یا دقیق بودن وجود ندارد. با این حال ، مدار GLONASS به دلیل وجود ایستگاه های بیشتر، باعث می شود که در نیمکره شمالی نسبت به نیمکره جنوبی مناسب تر باشد. مهمترین تفاوت بین GLONASS / GPS نحوه برقراری ارتباطشان با گیرنده ها است. با GPS ، ماهواره ها از فرکانس های رادیویی یکسانی استفاده می کنند اما کدهای متفاوتی برای برقراری ارتباط دارند ، در حالی که ماهواره های GLONASS کدهای یکسانی دارند اما از فرکانس های مختلفی استفاده می کنند و به ماهواره ها در همان صفحه مداری اجازه می دهند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ابتدا GLONASS به عنوان جایگزینی برای GPS ایجاد شد، ما اکنون شاهد مزایای اصلی این دو سیستم هستیم که  برای موقعیت یابی دقیق موقعیت مکانی در هر نقطه روی زمین همزمان با هم کار می کنند. از نظر دقت و صحت موقعیت مکانی GPS نسبت به GLONASS کمی بهتر است، اما به دلیل موقعیت متفاوت ماهواره های GLONASS ، در عرض های جغرافیایی (شمال و جنوب جنوبی) از دقت بهتری برخوردار است.

مهم ترین کاربرد گلوناس

GLONASS، در زندگی روزمره ما چه تاثیری دارد؟

فناوری GPS نحوه زندگی ما را از جهات مختلف تغییر داده است. صنعت نفت، ترافیک هوایی، خدمات اضطراری، حمل و نقل و ترانزیت به فناوری GPS بستگی دارد. همانطور که می دانید امروزه تقریباً هر وسیله نقلیه دستگاه ردیاب خودرو نصب شده است که برای ردیابی امنیتی نصب شده است. ما خیلی وابسته به این فناوری هستیم، عملکرد جامعه ما بدون دستگاه جی پی اس تقریبا غیرممکن است. البته کاربرد Glonass صرفا به ردیاب خودرو و جی پی اس های صنعتی محدود نیست بلکه در جی پی اس حیوانات نیز از این فناوری استفاده می شود. 

 استفاده از سیستم glonass برای مسابقات ورزشی

پیشرفت در فناوری سیستم ماهواره ای ناوبری جهانی (GNSS) منجر به گیرنده های GNSS کوچکترو دقیق تر شده است. برای محاسبه پارامترهای عملکرد آنی در مسابقات ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. در اکثر ورزشهای استقامتی مانند دوچرخه سواری ، دویدن ، قایقرانی یا موتور سواری در سطح کشور ، ورزشکاران از نقطه شروع در طول یک مسیر از پیش تعریف شده حرکت می کنند تا در کمترین زمان ممکن به پایان برسند.برای مثال با نصب جی پی اس موتور به دوچرخه یا حتی قایق مربیان و تماشاگران  می توانند در زمان برگزاری مسابقات، شرکت کنندگان را رصد کنند.

استفاده از گلوناس برای مسابقات موتورسیکلت

با خرید سیستم glonass  خیالتان از لحاظ امنیت بیشتر راحت باشد

در این مقاله درباره سیستم  glonass موارد استفاده در زندگی روزمره و مسابقات پرداختیم.در پایان توصیه می کنیم که در هنگام خرید ردیاب به نکاتی مانند عملکرد ردیاب، مشخصات فنی، عمر و ظرفیت باتری، نوع جی پی اس، سایز و اندازه ردیاب، برند، پشتیانی قوی سرور و نرم افزار ردیاب توجه ویژه ای داشته باشید.برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره خرید می توانید با شماره های اعلام شده در تماس باشید تا کارشناسان ما پاسخگوی سوالات شما باشند.

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
5 از 1 رای

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *