دزدگیر ماهواره‌ای و نحوه به‌کارگیری آن

دزدگیر ماهواره‌ای

دزدگیر ماهواره‌ای که با نام‌های دیگری همچون ردیاب خودرو، ردیاب ماشین، ردیاب ماهواره‌ای، ردیاب ماهواره‌ای خودرو و… شناخته می‌شود، دزدگیری است که به وسیله ماهواره‌های جی‌پی‌اس کنترل می‌شود. این وسیله درواقع یک ماژول سخت‌افزاری است که روی خودرو نصب می‌شود و آن را ضد سرقت می‌کند. علاوه بر آن امکانات دیگری را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

ردیاب خودرو انواع و مدل‌های مختلفی دارد که عبارتند از: ردیاب سازمانی، ردیاب امنیتی، ردیاب نظامی، ردیاب شخصی، ردیاب آهنربایی، ردیاب تریلر، ردیاب ترانزیتی و … که برای مصارف مختلف اقشار جامعه تولید شده‌اند.

 

دزدگیر ماهواره ای چگونه کار می کند ؟

نحوه ارتباط ردیاب خودرو بدین صورت است که با استفاده از سیم‌کارت تعبیه‌شده و مودم G3 موجود در ردیاب، از طریق اینترنت، اطلاعات لازم را به سامانه‌های مربوطه ارسال می‌کند. این کار از طریق دریافت و تبادل  اطلاعات با ماهواره‌ها برای دریافت مکان و سرعت خودرو اتفاق می‌افتد. این دستگاه‌ها قادر هستند سیگنال‌های ارسالی توسط ماهواره‌های جی‌پی‌اس را دریافت کنند.

این سیگنال‌ها حاوی اطلاعاتی از قبیل طول و عرض جغرافیایی محل، تاریخ و ساعت، سرعت حرکت و ارتفاع از سطح دریا است. با ارسال این اطلاعات توسط دستگاه ردیاب به پنل اختصاصی، شما به راحتی خواهید توانست موقعیت دقیق دستگاه ردیاب خود را روی نقشه پنل خود ببینید و اگر در حال حرکت باشد، از میزان سرعت آن آگاه شوید.

این دستگاه‌ها مجهز به سامانه  GSM  است که امکان ارسال و دریافت اطلاعات دستگاه را در بستر مخابراتی (از طریق سیم‌کارت تلفن همراه) فراهم می‌کند. به دلیل اینکه اطلاعات روی سرور ذخیره می‌شود،

شما قادر خواهید بود مسیرهای پیموده‌شده را در بازه‌های زمانی مختلف روی نقشه مشاهده کنید. همچنین شما می‌توانید با انجام تنظیمات دلخواه این دستگاه، اطلاعات مختلف را از طریق SMS  نیز دریافت کنید.

به طور مثال شما با تنظیم دستگاه ردیاب، در صورت روشن شده خودرو یک SMS مبنی روشن شدن اتومبیل دریافت خواهید کرد. همچنین شما به وسیله کنترل پنل نرم‌افزاری ارائه شده، می‌توانید دستورات لازم را به دستگاه بدهید و اطلاعات مورد نیازتان را دریافت کنید.

 

دزدگیر ماهواره‌ای
دزدگیر ماهواره‌ای

 

دزدگیر ماهواره ای چه امکاناتی در اختیار شما قرار می‌دهد؟

با نصب یک ردیاب روی وسیله نقلیه می‌توانید از امکانات و قابلیت‌های پیشرفته آن بهره‌مند شوید. این امکانات عبارتند از:

 1. قابلیت خاموش و روشن کردن خودرو از راه دور به وسیله موبایل
 2. قابلیت مشاهده سرعت خودرو و میانگین سرعت در طول مسیر
 3. قابلیت مشاهده موقعیت جغرافیایی خودرو و قابلیت ردیابی آنلاین روی نقشه‌های ماهواره‌ای
 4. قابلیت مشاهده فیلم و حتی عکس داخل کابین خودرو به وسیله موبایل
 5. قابلیت شنیدن و حتی ضبط صدای داخل خودرو
 6. قابلیت مشاهده مسیرهای پیموده‌شده مثلا یک تاریخ یا یک ساعت خاص؛ بدین صورت که مشاهده کنید خودرو در آن زمان خاص کجا رفته است.
 7. مجهز به سیستم هشدار پیامکی پیشرفته از جمله: ارسال پیامک به موبایل کاربر، ارسال هشدار در زمان حرکت خودرو، باز شدن درب خودرو، ارسال هشدار در زمان روشن شدن خودرو، ارسال هشدار در زمان تصادف خودرو و…
 8. امکان مشخص کردن محدوده جغرافیایی خاص برای خودرو؛ مثلا اینکه خودرو مجاز به حرکت فقط در منطقه 10 تهران است و اگر از آن منطقه خارج شود سریعا به شما هشدار بدهد.
 9. قابلیت محاسبه سوخت مصرفی خودرو
 10. مجهز به دزگیر ماهواره‌ای پیشرفته برای کنترل خودرو با ریموت کنترل از راه دور همراه با آژیر
 11. دارای باطری داخلی بسیار قوی برای زمان‌هایی که باطری خودرو تمام شده است.

 

چگونه می‌توان از فرایند از کار انداختن ردیاب اتومبیل جلوگیری کرد؟

قطعا سارقان اولین گروهی هستند که به فکر از کار انداختن دزدگیر ماهواره‌ای اتومبیل می‌افتند. همچنین گروه دوم کارمندان سازمانی هستند که به دلیل عدم علاقه و حس ناخوشایند نسبت به کنترل شدن، عدم پایبندی به قوانین سازمانی و ترس از رسوایی و … اقدام به این کار می‌کنند؛ اما چگونه می‌توان از این کار جلوگیری کرد؟ برای این کار ابتدا باید روش‌های از کار انداختن ردیاب ماهواره‌های را بدانیم.

 

این روش‌ها و راه‌های پیشگیری از آنها عبارتند از:

 1. قطع برق دستگاه: رانندگان یا سارقان با یافتن دستگاه روی اتومبیل می‌توانند سیستم برق دستگاه را قطع کنند؛ اما این روش یک ویژگی دارد و آن، این است که پس از قطع سیستم برق ردیاب، دستگاه هشدار قطع شدن جریان را به سمت سرور ارسال می‌کند. راه مقابله با این روش این است که دستگاه در محل مناسب نصب شود.
 2. قطع آنتن دستگاه: قطع آنتن نیز با یافتن مکان دستگاه میسر است. در نتیجه استفاده از سخت‌افزاری با آنتن داخلی می‌تواند امکان از کار انداختن ردیاب خودرو را به حداقل برساند.
 3. استفاده از دستگاه مختل‌کننده سیستم ردیابی خودرو: خرید و فروش این وسیله غیرقانونی است. همچنین در صورت ایجاد اختلال در جریان ارتباط، در صورتی که ردیاب، سیستم هشداردهنده داشته باشد، هشدار اختلال ارتباط را به سمت سرور ارسال می‌کند.
 4. استفاده از گزارشات شبیه‌سازی شده: برنامه‌نویس‌ها می‌توانند با اتصال به تنظیمات دستگاه، خود را به جای ردیاب خودرو معرفی و داده‌های شبیه‌سازی‌شده را به سرور ارسال کنند. تنها راه مقابله، به کارگیری یک نرم‌افزار ایمن و قوی است.

 

تهیه توسط گروه مقالات gpskhodro.com

پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *