ردیاب جیوه ای، در جستجوی طلا

همه چیز درباره ردیاب جیوه ای یا ردیاب طلا

وقتی نام ردیاب به میان می آید، اغلب ما یک دستگاه دیجیتال بسیار پیچیده با بهترین تکنولوژی روز دنیا را مجسم می کنیم. درست است که امروزه دنیای ردیاب ها دچار تحول شده و محصولاتی پیچیده و همگام با آخرین قدم های فناوری را به بازار عرضه کرده، اما هنوز ردیاب هایی هستند که سیستمی بسیار ساده دارند. سیستمی درست شبیه همان ردیاب های گنج با دسته بلند و صفحه ردیابی پهن که در گذشته و شاید در فیلم ها دیده ایم. با این حال این ردیاب ها که به ردیاب گنج معروف هستند نیز، تغییراتی داشته اند. یکی از این آن ها، ردیاب جیوه ای است. در این مطلب همراه هم بررسی می کنیم که ردیاب جیوه ای دقیقا چه کاربردی دارد و دقت آن برای پیدا کردن طلا چقدر است؟

ردیاب جیوه ای چیست؟

ردیاب جیوه ای که از گذشته در میان مردم به ردیاب طلا نیز معروف است، در حقیقت یک دستگاه مسیریاب است. اما فرایند مسیریابی آن، با مسیریابی های پیچیده ای مانند تعیین موقعیت جغرافیایی در  جی پی اس خودرو متفاوت است و البته هدف متفاوتی هم دارد.

این دستگاه یک شناساگر قوی با بدنه و ساختاری ساده و منحصر به فرد است و می تواند با استفاده از کابل های الکترونیکی، فرکانس طلاها و فلزات گران بها را از یک مسیر دور تشخیص دهد و فرد را به سمت آن ها راهنمایی کند. این عملیات می تواند به سرعت با شناسایی فلز مورد نظر انجام بگیرد. به عبارت دیگر، نحوه عملکرد این دستگاه بسیار منحصر به فرد و متفاوت از ردیاب های ماهواره ای است.

ساختار ردیاب جیوه ای

کار با ردیاب طلا، یک ردیاب برای همه فلزات گران بها

ردیاب جیوه ای معمولا یک بدنه مکعبی شکل دارد، که روی آن کنترل کننده های فرکانس قرار گرفته اند. برای ردیابی فلزات، کابل های الکترونیکی به وسیله رابط دستگاه به بدنه متصل می شوند و بعد از تنظیم فرکانس، حرکت آغاز می شود. در این مرحله لازم است کابل ها در فضا به صورت موازی قرار بگیرند.

به محض اینکه دستگاه اطلاعاتی از فلزات موجود در آن فضا به دست آورد، فرد را با انحراف کابل به سمت آن ها راهنمایی خواهد کرد. برای پیدا کردن شی مورد نظر، دقت به جهت مسیریابی کابل، اهمیت زیادی دارد. در نهایت فرد باید آنقدر راه را ادامه دهد که کابل ها به شکل ضربدری دربیایند.

نقطه تقاطع دو کابل در حقیقت محل قرارگیری فلز است. یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد این ردیاب وجود دارد، این است ساختاری غیرپیچیده دارد و برای ردیابی های خاص مانند استفاده به عنوان ردیاب افراد هیچ کاربردی ندارد.

کابل های الکترونیکی در ردیاب طلا

کاربردهای ردیاب فلزات؛ آیا ردیاب جیوه ای ردیاب طلا است؟

اگرچه ممکن است شنیدن نام ردیاب طلا شنونده را کنجکاو کند و به وسوسه بیندازد، اما بهتر است بدانید که امروزه این ردیاب ها در زندگی روزانه انسان، چندان هم کارآمد نیستند. در حقیقت این روزها، ردیاب های پیشرفته ای مانند ردیاب سالمندان میان خریداران طرفدار دارد و این موضوع نشان می دهد که افراد به کاربری امنیتی ردیاب ها، بیش از سودآوری آن ها توجه می کنند.

با این حال ردیاب طلا یا همان ردیاب جیوه ای، می تواند مکان طلا و همه فلزات ارزشمند را شناسایی کند. همچنین این دستگاه برای ردیابی فلزات مدفون در زمین نیز کاربرد دارد.

استفاده از ردیاب فلز به عنوان یک راهنما

ردیاب فلزات در مواردی مانند فرایندهای کشف فلزات عتیقه، در پروژه های علمی و باستان شناسی کاربرد دارد. پژوهشگران می توانند برای پیدا کردن مکان مناسب حفاری، از آن استفاده کنند. استفاده از ردیاب جیوه ای باعث بالا رفتن سرعت این نوع از پروژه های میراث فرهنگی خواهد شد.

از طرفی در بسیاری از پرونده های جنایی، می توان از این ردیاب برای پیدا کردن محموله های سرقت شده نیز استفاده کرد. در حقیقت ردیاب جیوه ای، گاهی یک همراه کارآمد برای نیروهای آگاهی نیز به حساب می آید.

استفاده ردیاب فلزات در باستان شناسی

دقت ردیاب جیوه ای چقدر است؟

مهم ترین ویژگی  یک ردیاب، دقت ردیابی آن است. برای مثال اصلی ترین انتظاری که از یک ردیاب موتورسیکلت داریم، این است که موقعیت دقیق جغرافیایی وسیله را به ما نشان دهد. ردیاب جیوه ای نیز بر مبنای دریافت فرکانس ها فعالیت می کند و نقاطی احتمالی را به کاربران نشان می دهد.

به طور معمول دقت این دستگاه آنقدر قوی است که به آن اصطلاحا ردیاب نقطه زن نیز می گویند؛ چرا که می تواند دقیق ترین نقطه جغرافیایی که امکان قرار گرفتن طلا و سایر فلزات در آن وجود دارد را به راهبر نشان دهد. با این حال این دستگاه نیز مانند همه دستگاه های فرکانسی، درصد خطایی دارد. از طرفی ممکن است گاهی هر نوع فلزی را به عنوان هدف به راهبر نشان دهد و این یعنی ممکن است گاهی به جای فلزات گران بها، فلزات پسماند، مقصد نهایی فرد کنترل کننده باشد.

خرید ردیاب جیوه ای، لازم یا غیرضروری؟

کاربری ردیاب طلا هرگز به اندازه نامش شگفت انگیز نیست! به عبارت دیگر این ردیاب هیچ کاربری در موقعیت یابی روزمره انسان ها ندارد و با توجه به نظرات ضد و نقیضی که از توانایی این ردیاب وجود دارد، نمی توان به درستی به آن اعتماد کرد. از طرفی استفاده از ردیاب جیوه ای برای افراد عادی به مجوز نیاز دارد. لازم به ذکر است که شرکت جی پی اس خودرو هیچ گونه محصول یا خدماتی در رابطه با ردیاب طلا ارائه نمی کند. 

یکی از دلایل ناکارآمد بودن این ردیاب ها این است که نمی تواند تضمینی برای ایمنی باشد. با این حال اگر شما خوانندگان عزیز به دنبال یک ردیاب منحصر به فرد مانند ردیاب ماشین یا ردیاب حیوانات برای حفظ ایمنی هستید، پیشنهاد می کنیم که با محصولات ما در جی پی اس خودرو آشنا شوید. مشاوران فروش ما منتظر گپ زدن با شما هستند. برای ارتباط با ما می توانید با شماره تلفن 28426383 – 021 تماس حاصل کنید. 

این محتوا برای شما چقدر ارزشمند بود؟
امتیاز شما به این محتوا
پرسش و پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *